Projekt realizowany we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.
Projekt składa się z 10 tekstów i video zrealizowanych na podstawie 10 rozmów na żywo na temat sytuacji w Europie i na świecie. Część z tych rozmów jest poświęcona wybranym krajom Azji oraz relacjom między Europą a Azją. Teksty złożą się na publikację, która zostanie zaprezentowana w całości na wydarzeniu organizowanym przez CSM w grudniu 2021 (wykład świąteczny) – off-line lub on-line w zależności od sytuacji pandemicznej.
PUBLIKACJA CZ. I DOSTĘPNA JEST TUTAJ
PUBLIKACJA CZ. II DOSTĘPNA JEST TUTAJ
PUBLIKACJA CZ. III DOSTĘPNA JEST TUTAJ
Artykuły
Wpływ pandemii Covid-19 i wojny w Ukrainie na sytuację w Azji Południowo-Wschodniej
Pandemia Covid-19 a następnie inwazja Rosji na Ukrainę wstrząsnęły nie tylko Europą ale również Azją. Następstwa gospodarcze, społeczne i polityczne tych dwóch kataklizmów…
Globalna rywalizacja USA i Chin w kontekście wojny w Ukrainie
Wojna rosyjsko-ukraińska wpisuje się w szerszy kontekst nowej rywalizacji mocarstw w kształtującym się od ponad dekady świecie multipolarnym. Pomimo rzucenia wyzwania Zachodowi przez…
Szczyt G-20 w cieniu wojny ukraińsko-rosyjskiej
Kraje należące do grupy G-20 wytwarzają ponad 80 procent globalnego produktu brutto, są odpowiedzialne za 75 procent handlu a ich spotkania są obserwowane…
Wojna w Ukrainie i ekspansja Chin – wyzwania dla Azji Południowo-Wschodniej
Spotkania Stowarzyszenia Krajów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w Kambodży, na Bali i w Bangkoku (które odbędzie się w dniach 8 – 13.11.2022 r.) odbywają…
Indie. Marsz Kongresu po odzyskanie popularności
Od początku września 2022 liderzy Indyjskiego Kongresu Narodowego (IKN) przemierzają pieszo kraj pod hasłem „zjednoczmy Indie”. Spotykają się ze swymi sympatykami i próbują…
Wojna w Ukrainie – perspektywa Japonii
Inwazja Rosji na Ukrainę otworzyła nowy rozdział w dziejach postzimnowojennego świata. Wstrząsnęła polityczno-ekonomicznymi podstawami Europy i przypomniała o konfrontacji pomiędzy globalnym Wschodem a…
Wojna w Ukrainie a światowy kryzys żywnościowy
Inwazja Rosji na Ukrainę pogłębiła globalny kryzys żywnościowy, który był już mocno odczuwalny w wyniku obostrzeń związanych z pandemią Covid-19 i zaburzenia łańcuchów…
Wojna na Ukrainie: reakcje Bliskiego Wschodu
POMIĘDZY BEZPIECZEŃSTWEM IZRAELA A ENERGETYCZNYMI INTERESAMI ZATOKI Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała konsternację w Izraelu i na całym Bliskim Wschodzie. Sympatie Izraela są…
Turcja wobec wojny w Ukrainie. „Strategiczna autonomia” Ankary.
Turcja, będąca jednym z najważniejszych państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego wybrała w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę „strategiczną autonomię”. Władze tureckie potępiły wojnę, ale…
Pekin wobec wojny w Ukrainie. Sojusz z Rosją
czy strategiczna dwuznaczność?
Na wojnę w Ukrainie Pekin zareagował nawoływaniem do pokojowego zakończenia konfliktu, obarczając przy tym winą Waszyngton i celebrując sojusz z Kremlem. Stanowisko Chin…
Wojna na Ukrainie i sojusz chińsko-rosyjski: „przebudzenie” Japonii
Inwazja Rosji na Ukrainę i powrót brutalnej agresji jako sposobu zmiany granic oznacza zanegowanie ładu globalnego opartego na prawie międzynarodowym. W konsekwencji zmienia…
Tajwan: niepewna przyszłość pomiędzy Pekinem a Waszyngtonem
Tajwan jest krajem uznawanym zaledwie przez 14 państw świata a dla Pekinu jest oderwaną prowincją, która „musi być zjednoczona” z Chinami kontynentalnymi. Istnienie…
Izrael i kraje arabskie rok po Porozumieniach Abrahamowych
Porozumienia Abrahamowe zostały zawarte 15 września 2020 r. pomiędzy Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Bahrajnem a Izraelem. Otwarto ambasady, rozpoczęła się nieskrępowana wymiana handlowa, bezpośrednie…
AUKUS – amerykańskie współzawodnictwo z Chinami kosztem bezpieczeństwa Europy?
15 września 2021 r. rządy Stanów Zjednoczonych, Australii i Wielkiej Brytanii ogłosiły powstanie nowego partnerstwa, które ma działać na rzecz bezpieczeństwa i pogłębienia…
Afganistan: Emirat 2.0.
31 sierpnia 2021 r. ostatni żołnierze USA opuścili lotnisko w Kabulu, kończąc tym samym najdłuższą wojnę w historii USA. Dla Talibów – których…
Pakistan. Gospodarka w cieniu polityki
Arsenał nuklearny i strategiczne położenie sprawiają, że Pakistan jest ważnym elementem architektury bezpieczeństwa w regionie i polem współzawodnictwa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.…
Japonia – UE: w poszukiwaniu nowej architektury bezpieczeństwa na Indo-Pacyfiku
27 maja 2021 r. odbył się wirtualny szczyt Unia Europejska – Japonia, na którym wzmocniono współpracę w ramach partnerstwa strategicznego obu stron. Jest…
ASEAN – UE. W obronie wielobiegunowego porządku.
ASEAN czyli Stowarzyszenie Krajów Azji Południowowschodniej staje się coraz ważniejszym partnerem Unii Europejskiej zarówno ze względu na dynamicznie rosnącą gospodarkę, jak i wielkość…
Indie – EU: partnerstwo w cieniu Pekinu
8 maja odbył się w Portugalii wirtualny szczyt Unia Europejska – Indie. Przyniósł długo oczekiwany przełom w sprawach relacji gospodarczych: odmrożenie negocjacji dotyczących…
Francja ‘wraca’ na Indo-Pacyfik
Francja od kilku lat wzmacnia i intensyfikuje swoją strategiczną obecność wojskową w regionie Indo – Pacyfiku. Wynika to z odradzania się polityki siły…
Birma. Koniec eksperymentów.
Zamach stanu w Birmie przerwał 10 lat eksperymentu demokratycznego i powróciły rządy generałów. Armia zawsze miała w tym kraju silną pozycję a w…
Relacje Europa – Azja. Bilans czasu pandemii
Pandemia ukazała nowe wymiary relacji europejsko-azjatyckich. Europa zorientowała się jak bardzo jest uzależniona od azjatyckich dostawców lekarstw i sprzętu medycznego oraz że doskwiera…
Wideo
Diplomatic Coffee – South Korea
Centrum Stosunków Międzynarodowych, ośrodek THINKTANK oraz Heart on Fire zorganizowało kolejne spotkanie online z serii Diplomatic Coffee. Razem z naszymi gośćmi rozmawiamy o tym,…
CSM LIVE TALKS: Hongkong, Tajwan, Morze południowochińskie
Zapraszamy na rozmowy z cyklu CSM LIVE TALKS – ŚWIAT PO KATASTROFIE, organizowane przez Centrum Stosunków Międzynarodowych oraz Konrad Adenauer Stiftung in Polen. Zawsze RAZ w tygodniu…
CSM LIVE TALKS: Hongkong, Tajwan, Morze południowochińskie
Zapraszamy na rozmowy z cyklu CSM LIVE TALKS – ŚWIAT PO KATASTROFIE, organizowane przez Centrum Stosunków Międzynarodowych oraz Konrad Adenauer Stiftung in Polen. Zawsze RAZ w tygodniu…
ZOOM NA ŚWIAT: Birma. Wojna czy pokój
Naszymi gośćmi są: – Patryk Kugiel, analityk w programie Azja-Pacyfik, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych – dr hab. Michał Lubina, Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Uniwersytet…
Diplomatic Coffee: Indonezja
Centrum Stosunków Międzynarodowych, ośrodek THINKTANK oraz Heart on Fire zorganizowało pierwsze spotkanie online z najnowszej serii Diplomatic Coffee. Razem z naszymi gośćmi rozmawiamy o tym,…
CSM LIVE TALKS: Hongkong, Tajwan, Morze południowochińskie
O co grają Chiny? Hongkong, Tajwan, Morze Południowochińskie Naszymi gośćmi są: – dr Maciej Gaca, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, b. Dyrektor Biura Polskiego w Tajpej…
Zoom na Świat: Chiny – UE. Co zmienia umowa inwestycyjna?
Gośćmi spotkania są: ? prof. Bogdan Góralczyk, politolog, sinolog, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego ? prof. Witold Orłowski, ekonomista, wykładowca i b. rektor Akademii Finansów i Biznesu…