Wizyta Prezesa CSM dr Małgorzaty Bonikowskiej w Bhutanie

Transformacja gospodarki, wzmacnianie demokracji lokalnej i budowanie sektora organizacji pozarządowych to obszary, w których polskie doświadczenia mogą być Bhutanowi bardzo pomocne. W ciągu ostatnich dwóch dekad Polska przeszła długą drogę otwarcia się na globalną gospodarkę, tworzenia rodzimej przedsiębiorczości i siły ekonomicznej, włączania się w międzynarodowe łańcuchy dostaw z coraz lepszymi produktami. Dziś jesteśmy 21. gospodarką świata, myślimy o wejściu do grupy G20. Działa u nas ponad 60 tys. organizacji trzeciego sektora – powiedziała Prezes CSM dr Małgorzata Bonikowska podczas rozmowy z Premierem Królestwa Bhutanu Tsheringiem Tobgayem.

Bhutan morze skorzystać z tej świeżej, praktycznej wiedzy, rozwijając swój własny potencjał – dodała dr Bonikowska. Prezes CSM spotkała się także z przedstawicielami ministerstwa spraw zagranicznych, gospodarki, rolnictwa i turystyki. Wyjątkową rangę nadała wizycie audiencja u Królowej Matki.

Położone między Indiami a Chinami w Himalajach Królestwo Bhutanu jest członkiem Południowoazjatyckiego Stowarzyszenia Współpracy Regionalnej (SAARC). Bhutan nigdy nie został skolonizowany. Liczący zaledwie 750 tys. mieszkańców górzysty kraj utrzymuje się głównie z turystyki i energetyki wodnej. Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Bhutanem w 2012 r., natomiast rok wcześniej Warszawę odwiedziła Królowa Matka, aby zainaugurować powstanie Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Bhutańskiej. W październiku 2015 r. miała miejsce pierwsza oficjalna wizyta polskiej delegacji w Bhutanie, która zainicjowała dwustronne kontakty gospodarcze. Perspektywiczne obszary polsko-bhutańskiej współpracy to m.in. rolnictwo i transport miejski.