Analizy

Analiza CSM: „Polityka wizowa Polski a globalne trendy”

Polska polityka wizowa funkcjonuje jako część systemu Schengen. Usiłujemy się adaptować do globalnych wyzwań i dynamiki regionalnej, szczególnie w obliczu kryzysów, takich jak pandemia Covid-19 i wojna w Ukrainie. Elastyczność…

Analiza CSM: „Polityka wizowa Polski a globalne trendy”

Polska polityka wizowa funkcjonuje jako część systemu Schengen. Usiłujemy się adaptować do globalnych wyzwań i dynamiki regionalnej, szczególnie w obliczu kryzysów, takich jak pandemia Covid-19 i wojna w Ukrainie. Elastyczność…

Analiza CSM: „Nowy światowy porządek”

Nic nie wskazuje na to, by Niemcy miały ochotę stać się rzecznikiem Zachodu wobec Globalnego Południa. Jednak w oczach wielu są do tej roli najlepiej przygotowane, bo najbardziej wiarygodne. Pojednali…

Analiza CSM: „Irański program jądrowy”

W lipcu 2023 roku minęło osiem lat od podpisania Wspólnego Kompleksowego Planu Działań (JCPOA: Joint Comprehensive Plan of Actions) w sprawie ograniczenia irańskiego programu jądrowego. Wysiłek włożony w jego wynegocjowanie…

Analiza CSM: „Uzbekistan po wyborach”

9 lipca w Uzbekistanie odbyły się przedterminowe wybory prezydenckie. Są konsekwencją przyjęcia w 2023 roku zmodyfikowanej konstytucji, potwierdzonej w referendum. Dały urzędującemu prezydentowi możliwość wyzerowania kadencji, stabilizacji władzy i sprawowania…

Analiza CSM: „Nowa strategia Japonii”

Nowa strategia bezpieczeństwa Japonii stanowi przełom w dotychczasowej polityce obronnej tego kraju, dopuszcza bowiem kontruderzenie na terytorium napastnika. Dokument ten jednak powstał w szczególnym czasie: trwa wojna pomiędzy Rosją a…

Analiza CSM: „Jak Zachód może pomóc Ukrainie”

Znaczenie geopolityczne wojny rosyjsko-ukraińskiej oraz przystąpienie w dalekiej przyszłości Ukrainy do UE i NATO skłaniają do intensyfikacji, zmodyfikowania i odnowienia obecnego podejścia, strategii i polityki Zachodu. Podczas gdy niektóre istniejące…

Analiza CSM: „Iran between East and West”

Rosyjska inwazja na Ukrainę wstrząsnęła całym światem, zmieniła także globalne łańcuchy dostaw. Jej wpływ jest wyraźnie odczuwalny również na Bliskim Wschodzie, ponieważ narody europejskie starają się znaleźć nowych dostawców energii…

CIR analysis: „Iran between East and West”

Russian invasion of Ukraine has shaken not just Europe but also has changed the global geopolitics and energy supply chains around the globe. Its impact has been clearly felt also…

Analiza CSM: „Niemiecka Zeitenwende”

Cztery dni po napaści Rosji na Ukrainę, kanclerz Niemiec zaskoczył światową opinię publiczną. Na niedzielnym, bezprecedensowym posiedzeniu Bundestagu, ogłosił, że Niemcy zmieniają zasadniczo swoją politykę zagraniczną i energetyczną.  Po 16…

Analiza CSM: „Europa bez Merkel”

Jeszcze na początku 2021 roku mający siedzibę w Nowym Jorku think tank „Eurasia group” przedstawił listę 10 największych geopolitycznych ryzyk dla Zachodu. Oprócz polaryzacji społeczeństwa amerykańskiego, skutków pandemii, kryzysu klimatycznego…

Analiza CSM: „Egipt. Ambicje i bariery”

Egipt chce być ważnym graczem w polityce śródziemnomorskiej. Realizacji tych aspiracji sprzyja położenie geograficzne kraju, liczna armia oraz skuteczność w zmniejszaniu migracji do UE i walce z terroryzmem. Barierami są…

Analiza CSM: „Afganistan. Nowy początek”

Zdobycie Kabulu przez Talibów po 20 latach od wypędzenia ich z afgańskiej stolicy oraz zakończenie tam obecności USA i NATO otwierają nowy etap w stosunkach międzynarodowych o konsekwencjach być może…

Analiza CSM: „Gruzja. Pomiędzy Rosją a Zachodem”

26 maja Gruzja obchodzi Dzień Niepodległości. Kraj ten wyróżnia się na tle swoich sąsiadów, jako ugruntowana demokracja. Jednak w ostatnich latach to państwo położone na południowym Kaukazie, zamieszkałe przez 3,7…

Analiza CSM: „Konferencja o przyszłości Europy”

9 maja, w Dniu Europy, wystartowała Konferencja o jej przyszłości. To inicjatywa unijnych instytucji, które chcą posłuchać głosu obywateli. Przez 12 miesięcy Europejczycy będą dyskutować o sprawach, które ich nurtują…

Analiza CSM: „Polityka zagraniczna Arabii Saudyjskiej”

Królestwo Arabii Saudyjskiej cechuje daleko idąca ciągłość polityki zagranicznej i wewnętrznej sięgająca lat trzydziestych XX wieku. Wtedy to, w wyniku stopniowej unifikacji różnych lokalnych ośrodków państwowych (Sułtanatu Nedżdu, Emiratu Hail,…

Analiza CSM: „Afryka i Europa. W poszukiwaniu synergii”

Zacieśnienie partnerstwa z Afryką jest jednym z priorytetów nowej Komisji Europejskiej a relacje pomiędzy Unią Europejską (UE) a Unią Afrykańską (UA) mają obecnie znacznie większe znaczenie dla obu organizacji niż…

Analiza CSM: „A jeśli po pandemii nadejdzie wojna?”

Pandemia poddała państwo polskie swoistemu stress testowi. Służba zdrowia znalazła się na skraju załamania zanim jeszcze koronawirus uderzył z pełną siłą, politycy nie są w stanie wypracować jakiegokolwiek kompromisu w…

Analiza CSM „ASEAN w czasach pandemii”

Pandemia Covid-19, która uderzyła także kraje Azji Południowo-Wschodniej, przynosi, jak i w innych rejonach geograficznych, katastrofalne skutki dla gospodarki. Tymczasem nie ustaje rywalizacja między Chinami a USA o dominację. Politycy…

Analiza CSM „Hongkong wobec epidemii”

Dla przeważającej większości państw świata walka z nowym koronawirusem oznaczała ogromne straty. Istnieje jednak kilka przykładów miejsc, gdzie z Covid-19 poradzono sobie szybko i skutecznie. Należy do nich Hongkong, miasto,…

Relacja z debaty „CYFROWA EUROPA I GOSPODARKA PO PANDEMII”

W debacie okrągłego stołu, zorganizowanej on-line 19 maja 2020 r. przez Centrum Stosunków Międzynarodowych i Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce we współpracy z ośrodkiem THINKTANK wzięli udział przedsiębiorcy, eksperci i…

Analiza CSM: „Narodowe systemy pomocy gospodarczej po Covid-19”

Epidemia koronawirusa spowodowała liczne ograniczenia we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Zamknięcie granic narodowych oraz unijnej granicy zewnętrznej, uziemienie pasażerskich połączeń lotniczych i liczne zakazy służące ograniczaniu kontaktów międzyludzkich doprowadziły…