Szantaż energetyczny Federacji Rosyjskiej z 2021 roku oraz jej agresja na Ukrainę 24 lutego 2022 roku spowodowały wstrząs w całym demokratycznym świecie, w tym…
Odcinając się od importu rosyjskiej ropy i gazu Polska zmuszona jest pozyskać alternatywnych dostawców tych surowców w arabskich krajach Zatoki, otwierając jednocześnie nowe możliwości…
Liczne napięcia, pogłębione przez wojnę Rosji z Ukrainą, kryzys energetyczny, wysoka inflacja czy groźba recesji, wywołują zaniepokojenie przyszłością projektu europejskiego. Tym bardziej, że zgłaszane…
Nowa strategia bezpieczeństwa Japonii stanowi przełom w dotychczasowej polityce obronnej tego kraju, dopuszcza bowiem kontruderzenie na terytorium napastnika. Dokument ten jednak powstał w szczególnym…
Znaczenie geopolityczne wojny rosyjsko-ukraińskiej oraz przystąpienie w dalekiej przyszłości Ukrainy do UE i NATO skłaniają do intensyfikacji, zmodyfikowania i odnowienia obecnego podejścia, strategii i…
Mimo ponad 18 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej, jesteśmy niedostatecznie reprezentowani w jej instytucjach. Ogranicza to możliwości skutecznego prezentowania przez nasz kraj swojego…
Po sześciu miesiącach rosyjskiej inwazji na Ukrainę żyjemy w nowej rzeczywistości. W epoce globalizacji, konflikty zbrojne mogą być kluczowym czynnikiem braku bezpieczeństwa żywnościowego, który…
Rosyjska inwazja na Ukrainę wstrząsnęła całym światem, zmieniła także globalne łańcuchy dostaw. Jej wpływ jest wyraźnie odczuwalny również na Bliskim Wschodzie, ponieważ narody europejskie…
Cztery dni po napaści Rosji na Ukrainę, kanclerz Niemiec zaskoczył światową opinię publiczną. Na niedzielnym, bezprecedensowym posiedzeniu Bundestagu, ogłosił, że Niemcy zmieniają zasadniczo swoją…
Jeszcze na początku 2021 roku mający siedzibę w Nowym Jorku think tank „Eurasia group” przedstawił listę 10 największych geopolitycznych ryzyk dla Zachodu. Oprócz polaryzacji…
Egipt chce być ważnym graczem w polityce śródziemnomorskiej. Realizacji tych aspiracji sprzyja położenie geograficzne kraju, liczna armia oraz skuteczność w zmniejszaniu migracji do UE…
Mozambik to 30-milionowy kraj w Afryce południowo-wschodniej, bogaty w zasoby naturalne i położony wzdłuż zachodniego Oceanu Indyjskiego. Ogromne rezerwy gazu mogą potencjalnie znacznie przyśpieszyć…
11 lipca w Republice Mołdawii odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne. Zdecydowane zwycięstwo odniosła PAS – proeuropejska partia związana z prezydent Maią Sandu – głosowało…
26 maja Gruzja obchodzi Dzień Niepodległości. Kraj ten wyróżnia się na tle swoich sąsiadów, jako ugruntowana demokracja. Jednak w ostatnich latach to państwo położone…
9 maja, w Dniu Europy, wystartowała Konferencja o jej przyszłości. To inicjatywa unijnych instytucji, które chcą posłuchać głosu obywateli. Przez 12 miesięcy Europejczycy będą…
Z powodu trwającej od 2014 roku wojny Jemeńczycy zmagają się z najgorszą katastrofą humanitarną na świecie. Od początku konfliktu w jednym z najuboższych krajów…
Królestwo Arabii Saudyjskiej cechuje daleko idąca ciągłość polityki zagranicznej i wewnętrznej sięgająca lat trzydziestych XX wieku. Wtedy to, w wyniku stopniowej unifikacji różnych lokalnych…
Zacieśnienie partnerstwa z Afryką jest jednym z priorytetów nowej Komisji Europejskiej a relacje pomiędzy Unią Europejską (UE) a Unią Afrykańską (UA) mają obecnie znacznie…
Rok 2020 był dla Bliskiego Wschodu czasem zarówno walki jak i współpracy. Izrael, tradycyjnie wspierany przez USA, zawarł nowe sojusze z kilkoma państwami arabskimi,…
Pandemia poddała państwo polskie swoistemu stress testowi. Służba zdrowia znalazła się na skraju załamania zanim jeszcze koronawirus uderzył z pełną siłą, politycy nie są…
Polska wydaje najwięcej pozwoleń na pracę wśród krajów UE, a liczba migrantów ekonomicznych jest szacowana na 1 mln osób. A jednocześnie Polacy są jednym…
Kryzys multilateralizmu pojawił się na długo przed objęciem prezydentury przez Donalda Trumpa i ma on głębokie korzenie strukturalne. Pokrywa się on również ze zmieniającym…
W debacie okrągłego stołu, zorganizowanej online 16 czerwca 2020 r. przez Fundację Centrum Stosunków Międzynarodowych i biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce wzięli udział eksperci,…
Pandemia Covid-19, która uderzyła także kraje Azji Południowo-Wschodniej, przynosi, jak i w innych rejonach geograficznych, katastrofalne skutki dla gospodarki. Tymczasem nie ustaje rywalizacja między…
Dla przeważającej większości państw świata walka z nowym koronawirusem oznaczała ogromne straty. Istnieje jednak kilka przykładów miejsc, gdzie z Covid-19 poradzono sobie szybko i…
To może być dla świata ostatnia dekada na przeprowadzenie koniecznych zmian. Katastrofa klimatyczna, masowe bezrobocie z powodu szybkiego rozwoju technologicznego, narastający proces koncentracji bogactwa…
W debacie okrągłego stołu, zorganizowanej on-line 2 czerwca 2020 r. przez Centrum Stosunków Międzynarodowych i Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce, przy współpracy ośrodka THINTKANK,…
W debacie okrągłego stołu, zorganizowanej on-line 19 maja 2020 r. przez Centrum Stosunków Międzynarodowych i Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce we współpracy z ośrodkiem…
Epidemia koronawirusa spowodowała liczne ograniczenia we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Zamknięcie granic narodowych oraz unijnej granicy zewnętrznej, uziemienie pasażerskich połączeń lotniczych i liczne…
Azja Południowo-Wschodnia, zamieszkiwana przez ponad 1 mld ludności, postrzegana jako Indo-Pacyficzny region ścierania się interesów geopolityki lądowej i morskiej, stała się obecnie jednym z…
Przez prawie 30 lat istnienia, Międzynarodowy Trybunał Kryminalny (ICC) osądził ponad tuzin pozwanych, spośród których 8 zostało uznanych za winnych – pisze prof. Klaus…
Wycofanie się Stanów Zjednoczonych z paktu nuklearnego z Iranem (w maju zeszłego roku) i surowe sankcje nałożone na Teheran, spowodowały nową serię napięć pomiędzy…
Globalne ocieplenie klimatu i topnienie lodowców w Arktyce otworzyły zupełne nowe perspektywy gospodarcze i strategiczne na Dalekiej Północy. Inicjatywa Nowego Jedwabnego Szlaku została ogłoszona…
24 marca br. Tajowie wybierali 500 posłów do Izby Reprezen-tantów. Były to pierwsze wybory parlamentarne po przewrocie dokonanym w 2014 roku przez armię. Głosowanie…
Nadzieje na bezproblemowy i szybki proces przechodzenia Birmy (Mjanma) od wojskowej dyktatury, trwającej niemal sześćdziesiąt lat, do demokracji typu zachodniego wydają się coraz bardziej…
Od 11 kwietnia do połowy maja w największej demokracji świata, liczącej 1,3 miliarda ludzi, będą trwały wybory parlamentarne. Walka o zdobycie maksimum miejsc w…
W 2019 roku mija 5 lat od rosyjskiego „zwrotu ku Azji” czyli reorientacji polityki zagranicznej Kremla na wschód. Odwrót od Zachodu i intensyfikacja związków…