Ta strona korzysta z plików cookie.

„Współpraca wyszehradzka powinna służyć wzmacnianiu UE” – dr Małgorzata Bonikowska w TVP Info [19.03.2016]

19 marca 2016
CSM w mediach

Trzeba pozytywnie ocenić fakt, że Polska aktywnie działa na rzecz pogłębienia relacji z sąsiadami, m.in. z Węgrami, lecz stosunki z państwami regionu nie mogą być postrzegane jako alternatywa dla kontaktów Warszawy z innymi partnerami. Odrodzenie współpracy na forum Grupy Wyszehradzkiej powinno służyć rozwijaniu projektu europejskiego jako całości, a nie budowaniu odrębnej jakości w ramach UE. Dlatego strategicznym celem państw V4 jest wypracowanie, w skali regionu, oryginalnych idei i propozycji wpływających na wzmocnienie Wspólnoty Europejskiej – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, Prezes CSM, w audycji „Świat i ludzie” na antenie TVP Info.

Unia ma dla krajów Europy Środkowej priorytetowe znaczenie z punktu widzenia interesów politycznych i gospodarczych. Warto zatem wykorzystać szansę i zaproponować na forum UE nie tylko rozwiązania taktyczne, ale też własną wizję rozwoju kontynentu w perspektywie długookresowej – dodała dr Bonikowska.

W dyskusji wzięli również udział dr Maciej Szymanowski (hungarysta, Uniwersytet Katolicki w Budapeszcie) oraz Grzegorz Łubczyk (były Ambasador RP na Węgrzech).