Ta strona korzysta z plików cookie.

„W instytucjach unijnych podkreśla się znakomite przygotowanie Czech oraz przeprowadzenie Unii przez burzliwe czasy wojny w Ukrainie, kryzysu energetycznego i finansowo-gospodarczego” – Eugeniusz Smolar w wywiadzie dla portalu Deutsche Welle [30.12.2022]

30 grudnia 2022
CSM w mediach

Uwagę zwraca dyskretna, ale zdecydowana presja na niechętne Węgry, by zgodziły się na kolejny pakiet sankcji. Czechy dobrze negocjowały w sprawie sankcji, a także umiejętnie postępowały wobec Węgier – potwierdza Meister. Dzięki temu w ostatniej chwili udało się także zatwierdzić wsparcie dla Ukrainy na przyszły rok w wysokości 18 miliardów euro, które przez długi czas blokował Budapeszt – podkreśla Smolar.

Może nie tyle przywódczą, co inspiracyjną i organizacyjną, co sprowadza się do tego samego. Określenie publicznie swojej roli przywódczej niechybnie wywoła zastrzeżenie w Warszawie czy w Budapeszcie, niemniej można się spodziewać, że inicjatywy Pragi nie będą wywoływać napięć w regionie, co miałoby miejsce w wypadku Polski, która utraciła polityczne i moralne podstawy do roli przywódczej, z retoryką antyeuropejską i antyniemiecką obecnie rządzących – dodaje.

Czytaj więcej