Powołanie do życia Grupy Wyszehradzkiej było historycznym sukcesem państw Europy Środkowej, lecz obecnie musimy poszukiwać możliwości, by zwiększać potencjał oddziaływania Grupy w ramach UE. Wynika to m.in. z działań Rosji, która dobrze wie, czego może się po naszych krajach spodziewać, natomiast my nie wiemy, czego spodziewać się po Rosji – powiedział Eugeniusz Smolar, analityk CSM, podczas briefingu w Pradze poświęconemu prezentacji raportu „Polska i czeska polityka bezpieczeństwa: protokół (ro)zbieżności”. Publikacja opracowana przez CSM i praski Instytut Stosunków Międzynarodowych zawiera rekomendacje dla resortów spraw zagranicznych Polski i Czech.
Wnioski z raportu zaprezentowali Prezes CSM dr Małgorzata Bonikowska i ekspert CSM Eugeniusz Smolar oraz przedstawieciele Instytutu Stosunków Międzynarodowych w Pradze – dr Benjamin Tallis i Michal Simecka. W wydarzeniu zorganizowanym w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej uczestniczyli też m.in.: Michał Szczygielski, analityk CSM, Agnieszka Ostrowska, kierownik projektów w CSM, a także przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Czeskiej i Ośrodka Studiów Wschodnich w Warszawie.
Projekt „Polska i czeska polityka bezpieczeństwa: (ro)zbieżności” jest realizowany przez Centrum Stosunków Międzynarodowych we współpracy z Instytutem Stosunków Międzynarodowych w Pradze (renomowanym niezależnym ośrodkiem analitycznym) w ramach konkursu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP „Forum Polsko-Czeskie na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębionej współpracy i dobrego sąsiedztwa 2015”. Publikacja zaprezentowana 26 października 2015 r. w Pradze stanowi efekt debaty na temat polskiej i czeskiej polityki bezpieczeństwa, która odbyła się 16 czerwca 2015 r. w Warszawie.
Przeczytaj raport „Polska i czeska polityka bezpieczeństwa: protokół (ro)zbieżności” (w języku angielskim):
{phocadownload view=file|id=650|target=s}
Czytaj więcej na temat projektu „Polska i czeska polityka bezpieczeństwa: (ro)zbieżności” >>
Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Forum Polsko-Czeskie na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębionej współpracy i dobrego sąsiedztwa 2015”.