Wypracowanie porozumienia klimatycznego podczas szczytu w Paryżu dowodzi, że mimo głębokich podziałów w różnych częściach świata, m.in. w Unii Europejskiej, możliwe jest wspólne stanowisko 196 państw globu dotyczące kluczowych spraw całej ludzkości. Przyjęte ustalenia są efektem daleko idącego kompromisu, o czym świadczy m.in. fakt, że poszczególne kraje będą dążyły do obniżania poziomu emisji, uwzględniając swoje lokalne uwarunkowania. Niemniej, dużym sukcesem jest już sama zgoda właściwie wszystkich państw świata na ten kompromis – stwierdziła dr Małgorzata Bonikowska, Prezes CSM, w audycji „EKG” na antenie Radia TOK FM.
W Polsce pogłębia się spór polityczny, lecz ważniejsze są narastające podziały społeczne i zupełnie różne rozumienie istoty państwa przez dwa skonfliktowane stronnictwa. W ostatnich latach nie zdawaliśmy sobie sprawy z głębokości tych podziałów. Obserwowane obecnie zjawiska muszą niepokoić, ponieważ za moment Polacy mogą mieć problem ze zdefiniowaniem tego, co ich łączy jako naród. Tym bardziej, że spór prawdopodobnie będzie stawał sie coraz ostrzejszy – dodała dr Bonikowska.
W dyskusji wzięli także udział dr Andrzej Arendarski (Prezes Krajowej Izby Gospodarczej) i dr Piotr Maszczyk (Szkoła Główna Handlowa).