Ta strona korzysta z plików cookie.

„Potrzebujemy partnerskich relacji pomiędzy sferami publiczną i prywatną” – dr Małgorzata Bonikowska w radiowej Jedynce [15.12.2015]

14 grudnia 2015
CSM w mediach

W Polsce zbudowano swego rodzaju mur pomiędzy sferami publiczną i prywatną. Wynikają z tego pewne korzyści, ponieważ Polska cechuje się jednym z najniższych w Europie wskaźników korupcji. W przeciwieństwie np. do Czech czy Węgier, w Polsce ten problem nie występuje na dużą skalę. Z drugiej strony, taki podział skutkuje niechęcią do podejmowania odpowiedzialności za zamówienia publiczne przez urzędników państwowych instytucji oraz nadmiernym rozdzielaniem kompetencji w tej dziedzinie pomiędzy wiele różnorodnych podmiotów – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, Prezes CSM, w audycji „Poranne rozmaitości” na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Nie powinniśmy dyskutować na temat polskiego prawa zamówień publicznych, ponieważ dysponujemy dobrymi regulacjami. Kluczową kwestią jest praktyka stosowania tego prawa i mentalność obu stron transakcji. Największy problem mamy w Polsce z budowaniem długofalowych, partnerskich relacji pomiędzy zamawiającym i wykonawcą. W tym względzie należy dążyć do częstszego stosowania instrumentów dialogu, takich jak m.in. mediacje – dodała dr Bonikowska.

Posłuchaj całej audycji (zakładka „System zamówień publicznych”) >>