Ta strona korzysta z plików cookie.

„Połowa społeczeństwa uważa, że większość praw i wolności obowiązuje tylko częściowo” – mówi prof. Adam Bodnar, były rzecznik praw obywatelskich, ambasador projektu „Każdy Człowiek” w Polsce [09.09.2022]

9 września 2022
CSM w mediach

Ciekawsze były wyniki szczegółowe dotyczące podejścia do poszczególnych praw. Najbardziej interesujące było pytanie o to, które prawa zdaniem respondentów są przestrzegane. Bardzo dużo osób wskazało, że są przestrzegane w pewnej części. Nieraz ten odsetek sięgał 50 proc. Czyli połowa społeczeństwa uważa, że większość praw i wolności obowiązuje tylko częściowo – prof. Adam Bodnar, dziekan Wydziału Prawa SWPS w wywiadzie dla Rzeczpospolitej.

Prawa polityczne znalazły się też na końcu odpowiedzi na pytanie o to, „które prawa są dla ciebie ważne”. Moim zdaniem żyjemy w micie, że ludzie gromadzą się na demonstracjach i organizują w społeczeństwie obywatelskim. A w gruncie rzeczy jest ono stosunkowo słabe i niewiele osób należy do jakiejkolwiek organizacji społecznej. Jakaś część chodzi na demonstracje, ale raczej ta aktywna. Nawet te masowe demonstracje od października 2020 r. były udziałem znikomej części społeczeństwa – dodał.

Polecamy przeczytanie całego artykułu!