30 lat Trójkąta Weimarskiego. Co będzie jutro?
Trzydzieści lat temu w niemieckim Weimarze, ministrowie spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec podpisali umowę o współpracy na rzecz integracji Unii Europejskiej. Jaka rolę we współczesnej Europie może odegrać to trio państw? To jedno z zagadnień, któremu będzie poświęcona X edycja Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie, wraz ze specjalnym wydarzeniem, jakim będzie Trójkąt Weimarski Kobiet.
Trójkąt Weimarski, a właściwie „Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej”, powołano do życia 28-29 sierpnia 1991 r. przez ówczesnych ministrów spraw zagranicznych: Krzysztofa Skubiszewskiego z Polski, Rolanda Dumasa z Francji i Hansa-Dietricha Genschera z Niemiec. Ideą Trójkąta Weimarskiego była współpraca polityczna, kulturalna, wojskowa i naukowa oraz pomoc krajom Europy Środkowo-Wschodniej w transformacji i wejściu do struktur Unii Europejskiej. Wiodącą rolę w tej integracji odgrywała Polska.
Obecnie, 30 lat od tamtych wydarzeń, Europa i UE znalazły się w zupełnie innym miejscu. Wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty stało się faktem. Przed Europą stoją też kolejne duże wyzwania i wspólna odpowiedzialność w sprawie zmian klimatu, polityki migracyjnej, wymiany gospodarczej z Chinami i USA, czy polityki wobec Rosji.
Jaką role w UE może odegrać obecnie Trójkąt Weimarski?
„Trójkąt Weimarski, czyli Niemcy, Francja i Polska, to 193 miliony mieszkańców i blisko 40 procent unijnego PKB. Ten trójkąt jest i ma potencjał być solidnym spoiwem na rzecz rozwoju i konkurencyjności UE” – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. Razem z federacjami pracodawców z Francji (MEDEF) i Niemiec (BDI), Lewiatan jest inicjatorem Gospodarczego Trójkąta Weimarskiego na tegorocznym EFNI. „Niezależnie od agendy politycznej rządów naszych krajów, fakty mówią same za siebie: przedsiębiorcy działają aktywnie na rzecz przepływu wiedzy technologicznej, towarów i usług pomiędzy wschodem a zachodem Europy” – podkreśla Maciej Witucki.
Według BDI, MEDEF i Konfederacji Lewiatan, współpraca Niemiec, Francji i Polski nadal może być impulsem do tworzenia wspólnej polityki przemysłowej i technologicznej. Jej celem jest wzrost globalnej konkurencyjności Europy, stymulowanie rozwoju gospodarczego i pozytywnych zjawisk na rynku pracy, w tym tworzenia najlepszych praktyk na rzecz transformacji gospodarki i ochrony klimatu.
W Sopocie będziemy o tym rozmawiać wraz z gronem przedstawicieli polskich, francuskich i niemieckich firm oraz przedsiębiorców reprezentujących strategiczne gałęzie przemysłu. W dyskusjach wezmą też udział reprezentanci globalnych firm technologicznych, organizacji pozarządowych i środowisk naukowych.
O tym, co wspólnie mogą zrobić kobiety, biorąc europejskie sprawy w swoje ręce, będziemy rozmawiać podczas specjalnego wydania Trójkąta Weimarskiego Kobiet. Weźmie w nim udział grono znakomitych prelegentek.
Trójkąt Weimarski Kobiet to inicjatywa Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej, CCIP, w ramach której Polki, Niemki i Francuzki współpracują na rzecz kierunków rozwoju Unii, w oparciu o współpracę biznesowa, gospodarczą i technologiczną tych trzech państw.
Kontakt dla przedstawicieli mediów
Paweł Mytlewski, pmytlewski@konfederacjalewiatan.pl
O Europejskim Forum Nowych Idei
Organizatorem EFNI, którego 10. edycja odbędzie się w dniach 20-22 października 2021 r., jest Konfederacja Lewiatan przy współpracy z BusinessEurope i miastem Sopot. To jedna z największych w tej części kontynentu konferencji, poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Forum co roku gromadzi ponad tysiąc uczestników – przedstawicieli świata biznesu, nauki, kultury oraz administracji zarówno polskiej jak i europejskiej.
Partnerem strategicznym 10. edycji EFNI jest Orange, natomiast partnerami głównymi: Facebook, BNP Paribas, BASF, Samorząd Województwa Pomorskiego, Invest in Pomerania, BOSCH, IKEA, Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych oraz Google. Do partnerów wspierających należą: Allegro, Siemens, Deutsche Bank, Ergis, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Velux, Uniwersytet Łódzki, Miasto Gdańsk, Janssen, Transport Logistyka Polska oraz kancelaria Wardyński i Wspólnicy.
Partnerem instytucjonalnym EFNI 2021 jest Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, a merytorycznie wspierać go będą: Ośrodek ThinkTank, Centrum Stosunków Międzynarodowych, Polityka Insight, Visegrad Insight, Polski Instytut Ekonomiczny, UN Global Compact Network Poland, Instytut Zielonej Gospodarki, NNO i Kultura Liberalna.
Głównymi partnerami medialnymi wydarzenia są: Dziennik Gazeta Prawna i TokFM.
Medialnie wspierają nas również: ams, BiznesAlert.pl, EURACTIV.pl i EURACTIV.com, Forbes Women, My Company Polska, PAP, Puls Biznesu, Trójmiasto.pl i Warsaw Business Journal.
Więcej o EFNI na www.efni.pl.