Ta strona korzysta z plików cookie.

Seminarium „Iran po zniesieniu sankcji: szanse i ryzyka dla Polski i UE” z udziałem Michała Szczygielskiego

16 listopada 2015
Wydarzenia

Osiągnięcie porozumienia nuklearnego z Iranem i znoszenie sankcji wobec tego kraju otwierają nowy rozdział w relacjach Zachodu z Teheranem. Impulsem do zacieśniania kontaktów mogą też być wspólne interesy, takie jak powstrzymywanie zagrożeń napływających z Bliskiego Wschodu. Dla Iranu jest to jeden z priorytetów polityki zagranicznej, ponieważ państwo otaczają dotknięte konfliktami Syria i Irak oraz niestabilne wewnętrznie Pakistan i Afganistan. Z punktu widzenia Europy, pogłębiona współpraca z Teheranem mogłaby zaś pomóc rozwiązać kryzys migracyjny – powiedziała Ellie Geranmayeh (European Council on Foreign Relations) podczas seminarium „Iran po zniesieniu sankcji: szanse i ryzyka dla Polski i UE”.

Mocną stroną Iranu jest wzrastająca liczba specjalistów w dziedzinach związanych z ekonomią i nowoczesnymi technologiami. Większość studentów kształci się właśnie na tych kierunkach, a pod względem liczby osób posiadających tytuł inżyniera Iran nie ustępuje wysoko rozwiniętym państwom Zachodu – dodał Sajjad Khoshroo z międzynarodowej firmy prawniczej White & Case LLP. Potencjał Iranu dostrzeżono również w Polsce. Świadczy o tym zorganizowana we wrześniu tego roku misja Ministerstwa Gospodarki, w której uczestniczyło około stu przedsiębiorców. Kolejna misja odbędzie się w lutym 2016 r. Ponadto, nowy polski rząd prawdopodobnie zdecyduje się kontynuować bliską współpracę z Iranem. Warto pamiętać, że Minister Spraw Zagranicznych RP Witold Waszczykowski pełnił funkcję ambasadora w tym kraju – zauważył Krzysztof Płomiński, dyplomata i doradca Krajowej Izby Gospodarczej.

Seminarium zostało zorganizowane przez European Council on Foreign Relations i Krajową Izbę Gospodarczą. W wydarzeniu uczestniczył analityk CSM Michał Szczygielski.