Ta strona korzysta z plików cookie.

„Zakończenie konfliktów w Syrii i Libii rozwiąże kryzys migracyjny” – dr Bartłomiej Nowak w Polskim Radiu 24 [24.09.2015]

23 września 2015
CSM w mediach

Ustalenia Rady Europejskiej dotyczące wzmocnienia ochrony granic zewnętrznych UE nie powstrzymają imigrantów przed wyjazdami na Stary Kontynent. Dzięki tej decyzji państwa zaczną, być może, skuteczniej kontrolować przepływ osób i odróżniać migrantów ekonomicznych od rzeczywistych uchodźców. Nie rozwiąże to jednak problemu. Kluczem do zażegnania kryzysu jest wygaszenie konfliktów na Bliskim Wschodzie, w szczególności w Syrii i Libii. Dopóki UE nie poradzi sobie z tym problemem, nie ma co liczyć na koniec eksodusu do Europy – powiedział dr Bartłomiej Nowak, ekspert CSM, w audycji „Świat w powiększeniu” na antenie Polskiego Radia 24.

Niedawne głosowanie w Radzie UE dotyczące kwot uchodźców wskazuje na powrót do podziału kontynentu na wschód i zachód. Polska wykazała się tym razem solidarnością z większością państw Unii, ale jej niekonsekwentna postawa w ostatnich tygodniach świadczy o braku spójnej strategii dyplomacji. Ponosimy z tego powodu duże straty wizerunkowe – dodał dr Nowak.

Posłuchaj całej audycji >>