Ta strona korzysta z plików cookie.

„Wojna Ukrainy czy wojna Zachodu? Zachód zjednoczył się we wsparciu dla walczącej Ukrainy, jednak ta jedność jest krucha i pełna napięć” – Eugeniusz Smolar dla Gazety Wyborczej [03.02.2023]

3 lutego 2023
CSM w mediach

Eugeniusz Smolar pisze o różnicach w postawach Zachodu względem aktualnej sytuacji Ukrainy. Dwiema zasadniczymi różnicami są skala niezbędnego zaangażowania w pomoc militarną oraz możliwe perspektywy zakończenia wojny.

Ukraina awansowała w myśleniu strategicznym Zachodu, ale jego jedność jest niepewna i zależy od współpracy między UE, NATO i poszczególnymi krajami członkowskimi. Jednocześnie znacząca większość polskiej opinii publicznej i elit politycznych chciałaby świata bez mocarstwowej Rosji, lecz w USA — kraju kluczowym dla osiągnięcia tego celu — poparcie dla Ukrainy powoli maleje, zwłaszcza wśród Republikanów. Znaczenie Polski w polityce międzynarodowej znacząco wzrosło, ale jest niestety osłabiane przez konflikty polskiego rządu z instytucjami UE oraz większością krajów członkowskich ocenia Eugeniusz Smolar, analityk oraz członek rady Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Czytaj więcej