Ta strona korzysta z plików cookie.

„Droga Ukrainy do Unii Europejskiej będzie bardzo długa, dlatego że nie zależy tylko od Ukrainy” – dr Małgorzata Bonikowska w TVN24 [03.02.2023]

3 lutego 2023
CSM w mediach

Komentując szczyt UE-Ukraina, który odbył się 3 lutego 2023 w Kijowie, dr Bonikowska zwróciła uwagę na złożoność procesu przyjmowania nowych krajów do Unii Europejskiej. Już teraz trudno jest instytucjom koordynować wspólne działania krajów członkowskich, więc potencjalne zwiększenie ich liczby do trzydziestu paru będzie się spotykało z wewnętrznym oporem.

UE nie jest jeszcze gotowa na tak znaczne rozszerzenie, ponieważ przyjęcie nowych krajów wiąże się z wyzwaniami finansowymi, organizacyjnymi i operacyjnymi. Jednak sam fakt przyznania Ukrainie statusu kandydackiego w 2022 roku jest świadectwem tego jak Unii zależy na Ukrainie i jak bardzo jest w stanie przyspieszyć niektóre procesy formalne. Dlatego kolejne rozszerzenie się UE jest nieuniknione. Nie jest to jednak coś, co może się wydarzyć w perspektywie paru lat – podsumowała dr Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Dowiedz się więcej