„Węgry ciągle starają się balansować między Rosją a Unią Europejską. A Ukraina jest zakładnikiem polityki wewnętrznej i zagranicznej Orbána” — mówi Łukasz Polinceusz, ekspert Centrum Stosunków Międzynarodowych, w wypowiedzi dla TOKFM [13.04.2023]

Zapytany o opinię na temat aktualnej sytuacji międzynarodowej Węgier, Łukasz Polinceusz stwierdził, że trudno jednoznacznie określić cele polityki Viktora Orbána. Z jednej strony szef dyplomacji węgierskiej spotyka się z ministrami Rosji oraz Białorusi. Z drugiej strony Orbán stara się utrzymać status Węgier jako równorzędnego członka Unii Europejskiej i liczy na otrzymanie pieniędzy unijnych, których wypłacenie zostało wstrzymane z powodu problemów z praworządnością.

Łukasz Policeusz zaznaczył również, że utrzymywanie dobrych relacji z Rosją podoba się wielu wyborcom Orbána i wysoko postawionym członkom partii rządzącej. Dlatego, zdaniem eksperta, nie powinno się spodziewać w najbliższym czasie znaczących zmian w węgierskiej polityce zagranicznej.

Dowiedz się więcej