Ta strona korzysta z plików cookie.

„W zabezpieczeniu granic UE nie może bazować jedynie na Turcji” – dr Małgorzata Bonikowska w Polskim Radiu 24 [20.05.2016]

20 maja 2016
CSM w mediach

Pomimo zawartej niedawno umowy w sprawie rozwiązania problemów z rosnącą falą migrantów przekraczających granicę turecko-grecką, pozycja negocjacyjna Turcji wobec Unii Europejskiej usztywnia się. Stąd też w zabezpieczeniu granicy turecko-greckiej Unia Europejska nie może bazować jedynie na Turcji. Jednym z dowodów narastającego napięcia była rezygnacja Ahmeta Davutoglu z piastowania stanowiska premiera. Nowym szefem rządu Turcji został Binali Yildirim, postrzegany jako bliski i lojalny współpracownik prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska podczas audycji na temat migracji w audycji Polskiego Radia 24 „Świat w Powiększeniu”.

Można się spodziewać, że Turcja będzie chciała wykorzystać fakt, iż po wprowadzeniu w życie umowy z UE znacząco spadła ilość imigrantów przekraczających granicę UE w Grecji, aby uzyskać zniesienie wiz dla Turków bez zastosowania się do wszystkich postulatów Komisji Europejskiej.  – dodała dr Bonikowska.