Większość zamachów ma miejsce na Bliskim Wschodzie i w Azji, o czym przypomniały Europejczykom ostatnie tragiczne wydarzenia w Pakistanie. Kraje tej części świata są najbardziej doświadczone w zwalczaniu terroryzmu, dlatego państwa UE – oprócz ściślejszej współpracy służb specjalnych – powinny śmielej czerpać z azjatyckich rozwiązań. Chodzi o szczegółowe kontrole w obiektach użyteczności publicznej, takich jak lotniska i dworce kolejowe. Po zamachach w Paryżu i Brukseli, w Europie byłoby przyzwolenie społeczeństw dla rygorystycznych kontroli, które już od dawna są standardem w Azji – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, Prezes CSM, w audycji „EKG” na antenie Radia TOK FM.
W kwestii pozostania Wielkiej Brytanii w UE lub wystąpienia z niej podzielona jest nie tylko brytyjska opinia publiczna, ale też rządząca Partia Konserwatywna. Wyniku czerwcowego referendum można obawiać się w sytuacji, w której debatę publiczną zdominowałaby osobista rywalizacja premiera Davida Camerona z burmistrzem Londynu Borisem Johnsonem. Byłby to kolejny dowód na to, że w dzisiejszej polityce coraz częściej odchodzi się od merytorycznej dyskusji na rzecz medialnego show. Jest to niepokojąca tendencja i dotyczy nawet tak dojrzałych demokracji, jak Wielka Brytania – dodała dr Bonikowska.
W rozmowie wzięli także udział Piotr Kuczyński (główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion) i dr Maciej Bukowski (Prezes Instytutu WiseEuropa, Uniwersytet Warszawski).