Ta strona korzysta z plików cookie.

„To, że Prezydent Ukrainy teraz przyjechał do Polski, jest symbolicznym zwrotem w kierunku przyszłości” – dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, o wizycie Wołodymyra Zełeńskiego do Polski [06.04.2023]

6 kwietnia 2023
CSM w mediach

Ukraina powoli dojrzewa do myśli o odbudowie, choć oczywiście wciąż daleko do końca wojny. Ale takie myślenie panuje w całym Zachodzie. Przygotowywane są środki, mechanizmy finansowe oraz procedury związane z przekazywaniem pomocy na odbudowę Ukrainy – powiedziała dr Bonikowska w programie Super Express.

Polska chce odegrać w tym ważną rolę, nie mniej istotną niż w czasie wojny, ale to stanowi wyzwanie dla nas i wymaga bardzo dużej ostrożności oraz mądrości politycznej. Nie będziemy największym donorem pomocy, ale jesteśmy ogromnie ważnym hubem transportowym.

Po zakończeniu wojny rola Polski może zostać zmniejszona, a relacje polsko-ukraińskie poddane wielokrotnej próbie. To spotkanie ma charakter podkreślający, że obie strony rozumieją, że trzeba jakoś rozliczyć się z przeszłością. Musimy wspólnie ustalić, jak zamknąć ten rozdział mądrze, pamiętając o nim. Jest to bardzo wrażliwa i trudna kwestia. Natomiast najważniejsza jest przyszłość -mówiła.