Ta strona korzysta z plików cookie.

„Relacje polsko-ukraińskie mogą się skomplikować po wojnie, więc nie ma co czekać ze sformalizowaniem obustronnej współpracy” – dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, na kanale „Podróż bez Paszportu” [06.04.2023]

6 kwietnia 2023
CSM w mediach

W komentarzu udzielonym dla kanału „Podróż bez Paszportu” dr Bonikowska podkreśliła, że wizyta Prezydenta Zełenskiego w Polsce zapoczątkowała rozmowę o przyszłości Ukrainy i relacji polsko-ukraińskich. Odbudowa oraz przebudowa Ukrainy po zakończonym konflikcie będzie szalenie ważna nie tylko dla Ukrainy czy Polski, ale dla całej Europy.

Utrwalenie dobrych relacji Polski z Ukrainą będzie zależało w dużej mierze od dojrzałości elit oraz odporności na propagandę rosyjską. Dr Bonikowska stwierdziła również, ze Polska ma szansę odegrać rolę pośrednika między Ukrainą a Unią Europejską w negocjacjach akcesyjnych.

Jednak żeby ta współpraca była skuteczna, potrzebny jest traktat o współpracy między Polską a Ukrainą, o którym na razie nic konkretnego nie jest mówione — mówi prezes Centrum Stosunków Międzynarodowcy.