Spotkanie z cyklu „Świat: Inspiracje” na temat Birmy, Tajlandii i jednolitego rynku ASEAN

Z początkiem 2016 roku powstał formalnie wspólny rynek Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), liczący ponad 630 mln konsumentów, natomiast gospodarka 10 państw ASEAN rozwijała się w ciągu ostatniej dekady w tempie 13,5 proc. rocznie. Na temat integracji ekonomicznej w tej części świata oraz sytuacji politycznej i gospodarczej w dwóch krajach członkowskich ASEAN – Birmie i Tajlandii dyskutowano podczas spotkania w warszawskich Łazienkach, zorganizowanego przez CSM, Krajową Izbę Gospodarczą oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Debatę z udziałem dyplomatów, ekspertów i przedsiębiorców prowadziła Prezes CSM dr Małgorzata Bonikowska.

W wydarzeniu wzięli udział: Yin Yin Myint (Ambasador Birmy w Polsce), Pisai Piriyastit (Radca ds. Handlowych w Ambasadzie Tajlandii w Polsce), Jerzy Drożdż (Dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą Krajowej Izby Gospodarczej), Beata Stoczyńska (Wicedyrektor Departamentu Azji i Pacyfiku Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP), Marek Wejtko (Radca Generalny w Departamencie Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rozwoju RP), Krzysztof Stanowski (Prezes Zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej), Bartosz Kozakiewicz (Dyrektor ds. Projektów w Fundacji Envisio, członek Inicjatywy „Razem dla Birmy”), Weronika Jakubowska (firma Mercator Medical) oraz Agnieszka Lichnerowicz (dziennikarka w Radiu TOK FM).

Spotkanie poświęcone Birmie, Tajlandii i jednolitemu rynkowi ASEAN zainaugurowało nowy projekt Centrum Stosunków Międzynarodowych: „Świat: Inspiracje”. Celem tego cyklu debat i publikacji dotyczących wybranych państw i regionów świata jest zwiększanie wiedzy polskich decydentów z administracji publicznej i biznesu o sytuacji na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem stosunków polityczno-gospodarczych, relacji z Polską i możliwych scenariuszy rozwoju wydarzeń.

Wypowiedź Agnieszki Lichnerowicz (plik audio) >>

Zapraszamy do lektury analiz CSM na temat wspólnego rynku ASEAN (w polskiej i angielskiej wersji językowej) oraz krótkiego opracowania (backgroundera) dotyczącego Birmy:
{phocadownload view=file|id=756|target=s}{phocadownload view=file|id=758|target=s}
{phocadownload view=file|id=767|target=s}

birma logotypy5