Ta strona korzysta z plików cookie.

Spotkanie Prezesa CSM z tureckimi naukowcami

relacje polska turcja
3 czerwca 2015
Wydarzenia

600-lecie stosunków turecko-polskich, które obchodziliśmy w zeszłym roku, przypomniało, jak bardzo oba kraje były sobie bliskie. To właśnie poprzez Turcję Polska poznawała „smaki Orientu”, a zmagając się ze szlachecką Rzeczpospolitą Imperium Osmańskie uczyło się Europy. Hasło obchodów – „Starzy przyjaciele, nowi liderzy” – słusznie jednak kładzie nacisk także na teraźniejszość. Polska i Turcja to rzeczywiście państwa o sporym potencjale i liderzy w swych regionach – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, Prezes CSM, na spotkaniu z przedstawicielami tureckich uniwersytetów, pracującymi nad projektem „Kultura i cywilizacja turecko-islamska na Bałkanach i dalej”.

Prace zostaną podsumowane w materiale filmowym oraz publikacji autorstwa politologów, specjalistów od stosunków międzynarodowych, turkologów i historyków z Europy i Turcji.

Zachęcamy do lektury opracowania „Dossier Polska – Turcja”, przygotowanego przez ośrodek THINKTANK z okazji wizyty Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Ankarze i Stambule w marcu 2014 roku: {phocadownload view=file|id=602|target=s}

relacje polska turcja