Debata „Morze Południowochińskie: centrum potencjalnego konfliktu w Azji”

Dokładnie dwa lata temu, 2 maja 2014 roku Chiny wprowadziły na Morze Południowochińskie sztuczną platformę wiertniczą. Morze Południowochińskie to dziś jeden z najbardziej „zapalnych” punktów na mapie świata. Spór Chin i Wietnamu o Wyspy Paracelskie oraz Chin, Tajwanu i czterech państw ASEAN (Wietnamu, Malezji, Filipin i Brunei) o archipelag Spratly, wiąże się nie tylko z rywalizacją o zasoby surowców i dominację militarną, ale też ze sprawowaniem kontroli nad jednym z najważniejszych szlaków handlowych w skali globu. Powoduje to, że w konflikt, oprócz krajów regionu, zaangażowani są też tacy aktorzy, jak m.in. USA, Japonia i inne państwa G7, a także Indie i Australia.

Na temat tego mało znanego w Polsce, ale bardzo istotnego wyzwania dla globalnego bezpieczeństwa będziemy dyskutować podczas debaty eksperckiej „Morze Południowochińskie: centrum potencjalnego konfliktu w Azji”, która odbędzie się 17 maja 2016 r. w godz. 9:00-11:00 w siedzibie Centrum Stosunków Międzynarodowych w Warszawie (ul. Mińska 25). CSM przygotowuje specjalny raport przybliżający omawianą problematykę. Będzie on dystrybuowany podczas wydarzenia.

Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy ekspertów w dziedzinie stosunków międzynarodowych i bezpieczeństwa oraz dyplomatów. Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim.

RSVP: murawska@csm.org.pl

AGENDA SPOTKANIA:

8:30-9:00 Rejestracja, networking 
9:00-9:15 Powitanie
9:15-9:30 Prezentacja 
dr Małgorzata Bonikowska, Prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych 
9:30-11:00 Debata ekspercka

{phocadownload view=file|id=781|target=s}