Polsko-Niemieckie Forum Energetyczne

W Berlinie odbyło się pierwsze Polsko-Niemieckie Forum Energetyczne, zorganizowane przez Centrum Stosunków Międzynarodowych przy wsparciu Fundacji Roberta Boscha. W dyskusji „okrągłego stołu” prowadzonej przez Janusza Reitera i Friedberta Pfluegera wzięli udział: Sigmar Gabriel i Janusz Piechociński.

Wśród przedstawicieli polskiego rządu znaleźli się m.in.: minister środowiska RP Maciej Grabowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera RP Adam Jasser oraz wiceszefowe MSZ Katarzyna Kacperczyk i Ministerstwa Gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik. Stronę biznesową reprezentowali szefowie firm sektora energetycznego i wydobywczego m.in. Herbert Wirth z KGHM, Paweł Olechnowicz z Lotosu, Peter Baudrexl z Siemens, Harald Schwager z BASF, Boris Schucht z 50Hertz, Tuomo Hatakka z Vattenfall i Sebastian Kulczyk z Kulczyk Investment.  

Geograficzna bliskość, członkostwo w UE i podobne wyzwania rozwojowe stwarzają Polsce i Niemcom doskonałą szansę współpracy w sektorze energetycznym. Tym bardziej, że jednocześnie oba kraje uczestniczą w projektowaniu nowej polityki energetyczno-klimatycznej UE. Jej cele są istotne, ale najważniejsze będą decyzje dotyczące metod ich realizacji. Europa musi stać się mniej ideologiczna a bardziej pragmatyczna i wprowadzić mechanizmy obniżające ceny energii, która na starym kontynencie wzrosła w ciągu ostatnich lat o ok. 30 proc. W Polsce przeciętne gospodarstwo domowe wydaje na energię już 10 proc. swego budżetu, a ceny energii dla przemysłu wzrosły w ostatnich latach aż o 23 proc. Jednocześnie, Stanom Zjednoczonym udało się obniżyć ceny energii a kraj się silnie re-industrializuje, co czyni amerykańską gospodarkę konkurencyjną wobec rosnących gospodarek azjatyckich. 28 państw członkowskich UE ma nieco odrębne strategie energetyczno-klimatyczne i stara się maksymalizować krajowy potencjał, ale jednocześnie musi współpracować. Rekomendacji jak to robić dostarcza raport opracowany przez CSM i Robert Bosch Stiftung „The energy for Co-operation: analiza potencjalnej współpracy Polski i Niemiec w sektorze energii. Autorami raportu są Janusz Reiter i Friedbert Pfluge

{phocadownload view=file|id=342|target=s}
{phocadownload view=file|id=344|target=s}
{phocadownload view=file|id=345|target=s}