„Polsko-niemiecki tandem bezpieczeństwa” z udziałem dra Bartłomieja Nowaka

Zarówno w obszarze bezpieczeństwa, jak i energetyki istnieją rozbieżności pomiędzy Polską i Niemcami. W tej pierwszej dziedzinie perspektywy się znacznie zbliżyły, ponieważ dla Niemców aneksja Krymu i agresja Rosji wobec Ukrainy były szokiem i porażką niemieckiej Ostpolitik. Nie zmienia to faktu, że wizje tego, jak budować relacje z Rosją w przyszłości są różne, szczególnie po stronie SPD. Ostatnim przykładem jest stosunek do gazociągu Nord Stream 2 czy Aktu Stanowiącego NATO – Rosja z 1997 roku – ocenił dr Bartłomiej Nowak, szef Katedry Stosunków Międzynarodowych w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, ekspert CSM, a także Sekretarz do Spraw Polityki Zagranicznej w Nowoczesnej, podczas panelu dyskusyjnego „Rosja-Ukraina: (nie)zapomniany konflikt” w ramach konferencji „Polsko-niemiecki tandem bezpieczeństwa”.

Oba państwa zdają sobie jednak sprawę, że poważny polsko-niemiecki dialog jest bezwzględnie konieczny, aby polityka wschodnia Unii Europejskiej miała sens – dodał dr Nowak.

Inicjatywa „Polsko-niemiecki tandem bezpieczeństwa” została powołana do życia w 2012 roku przez Fundację im. Friedricha Eberta oraz Fundację Aleksandra Kwaśniewskiego „Amicus Europae”. Misją warsztatów jest umożliwienie spotkań polskich i niemieckich decydentów i ekspertów w celu omawiania różnych aspektów polityki bezpieczeństwa i obrony oraz wspólnego poszukiwania odpowiedzi na główne wyzwania w tych dziedzinach. Sesje odbywają się w formule okrągłego stołu.

Tegoroczne warsztaty w Warszawie były piątym wydarzeniem w ramach polsko-niemieckiego „tandemu”. W wydarzeniu uczestniczyli także m.in.: Rolf Nikel (Ambasador Niemiec w Polsce), dr Włodzimierz Cimoszewicz (Premier RP w latach 1996-97, Minister Spraw Zagranicznych RP w latach 2001-2005), Zbigniew Pisarski (Prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego) i Michał Baranowski (Dyrektor Biura German Marshall Fund of the US w Warszawie).