Ta strona korzysta z plików cookie.

„Polska powinna pozostać w głównym nurcie europejskiej polityki” – Eugeniusz Smolar w Polsat News 2 [19.01.2016]

19 stycznia 2016
CSM w mediach

Utworzenie odrębnych instytucji w ramach strefy euro byłoby największym zagrożeniem dla interesów Polski. Takie kraje, jak Polska, Wielka Brytania czy Szwecja odczułyby ten ruch bardzo boleśnie, ponieważ oznaczałby on wyeliminowanie ich z głównego nurtu europejskiej polityki. Rząd w Warszawie powinien dążyć do pozostawania w tym głównym nurcie, bowiem jest to jedyna możliwość realizowania naszych dwóch najważniejszych, strategicznych interesów – zapewnienia bezpieczeństwa oraz rozwoju gospodarczego – powiedział Eugeniusz Smolar, ekspert i członek Rady Fundacji CSM, w audycji „Prawy do lewego, lewy do prawego” na antenie Polsat News 2.

Tzw. „reset” w stosunkach z Rosją był inicjatywą nie tylko rządu Platformy Obywatelskiej. Poprawa relacji z Kremlem stała się w drugiej połowie ubiegłej dekady celem całego Zachodu. Z dzisiejszej perspektywy można oceniać te działania jako błędne, lecz należy dostrzegać także pozytywy. Dzięki „resetowi” Polska uwiarygodniła się w stosunkach z Zachodem, doszło do poprawy atmosfery tych relacji. Efektem było m.in. poparcie dla polskiej inicjatywy Partnerstwa Wschodniego – dodał Smolar.

W dyskusji wziął także udział prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (doradca Ministra Spraw Zagranicznych RP, Uniwersytet Łódzki).

Obejrzyj całą audycję >>