Ta strona korzysta z plików cookie.

„Chiny to także kraj pogłębiających się nierówności majątkowych” – dr Małgorzata Bonikowska w Polsat News 2 [19.01.2016]

19 stycznia 2016
CSM w mediach

Problemem Chin jest nie tylko spowolnienie gospodarcze, ale też narastające nierówności majątkowe między najbogatszymi i najbiedniejszymi grupami obywateli. W związku z powyższym wzrasta niezadowolenie społeczne osób gorzej sytuowanych, które w przyszłości może przyjmować coraz większą skalę. Zbyt często zapominamy, że Chiny to wciąż państwo setek milionów ubogich ludzi, ale  – jak pokazały badania Thomasa Piketty’ego – pogłębianie się nierówności to nie tylko proces obserwowany w krajach rozwijających się. To również poważny problem rozwiniętych państw Zachodu – oceniła dr Małgorzata Bonikowska, Prezes CSM, w audycji „To był dzień na świecie” na antenie Polsat News 2.

W Chinach sprawdza się silne przywództwo. Poza utrzymaniem wewnętrznej stabilności, służy ono również  generowaniu nowych projektów i idei. Przykładem jest inicjatywa „Jednego Pasa, Jednego Szlaku”, ukierunkowana na wzrost politycznego i gospodarczego wpływu Pekinu na region Azji Wschodniej oraz czerpania z niego nowych sił rozwojowych – dodała dr Bonikowska.

W dyskusji wziął także udział prof. Krzysztof Kozłowski (Szkoła Główna Handlowa).

Obejrzyj całą audycję >>