Ta strona korzysta z plików cookie.

„Polska ma ogromny potencjał, pytanie jak to wykorzystamy, żeby uzyskać sukcesy trzeba grać zespołowo”- mówiła dr Małgorzata Bonikowska [19.07.2022]

19 lipca 2022
Naszym zdaniem

Prezes CSM 19 lipca wystąpiła w podcaście Onetu „Raport Międzynarodowy”. Głównym tematem była pozycja i postępowanie Polski w UE.

Według ekspertki pomimo dużego potencjału gospodarczego i demograficznego Polski jej potencjał, nie jest w pełni wykorzystany, a szum medialny, jaki wywołuje nasz kraj, nie ma realnego przełożenia na jego pozycję w Europie. Jako jeden z powodów takiego stanu rzeczy Pani doktor podaje brak otwartego wsparcia polskiego MSZ-u i rządu dla przedstawicieli polskich w strukturach unijnych (jest to związane z różną przynależnością polityczną tych osób).

Właśnie to jest ten problem, że my w tym momencie nie mamy lobbystów, a przedstawicieli biznesu jest kilka – powiedziała.

Podczas dyskusji wielokrotnie przyrównywano funkcjonowanie Polski w UE do drużyny piłkarskiej, w której tak samo trzeba przestrzegać reguł gry. Podkreślono jak ważna jest „współpraca zespołowa”. Mowa tutaj o współpracy z większym gronem państw i nie ograniczaniu się do zamkniętych grup sojuszniczych, które choć ważne często bywają niewystarczające do przeforsowania korzystnych polityk i postulatów na łamach Unii.

Dr Bonikowska szczególnie przestrzegała przed izolacją w unii, która doprowadziłaby do niemal całkowitego odcięcia Polski od procesu decyzyjnego.

Dowiedz się więcej