Ta strona korzysta z plików cookie.

„Polska dostrzegła swój mocny kapitał w Afryce” – dr Małgorzata Bonikowska w Radiu TOK FM [23.04.2015]

23 kwietnia 2015
CSM w mediach

Podczas EKG w Katowicach odbyło się spotkanie absolwentów polskich uczelni, którzy pochodzą z państw afrykańskich. To cieszy, bo dowodzi, że Polska dostrzegła ogromny kapitał, którym dysponuje: kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy w Polsce studiowali, znają ją, mają do niej sentyment i w dodatku mówią po polsku. Wrócili do swych krajów i po latach zajmują często wysokie państwowe stanowiska, kierują firmami, wykładają na uczelniach, a zatem są u siebie elitą. To może Polsce pomóc na nowo „odkrywać” Afrykę – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, Prezes CSM, w audycji „Ekonomia, Kapitał, Gospodarka” na antenie Radia TOK FM. 

Masowy napływ imigrantów z Afryki do Europy to nie tylko problem państw takich jak Włochy czy Hiszpania, ale całej UE. Warto pamiętać, że unijna agencja Frontex, zajmująca się bezpieczeństwem granicy zewnętrznej UE, znajduje się w Warszawie. Dla państw, takich jak Polska, kwestia tych migracji to nowe wyzwanie. Potrzebna jest także spójna europejska polityka migracyjna. Ale najważniejsze to eliminacja tych problemów w Afryce, które skłaniają ludzi do ucieczek na północ – dodała dr Bonikowska.

W dyskusji wzięli także udział prof. Andrzej Koźmiński (Prezydent Akademii Leona Koźmińskiego) i Marek Kosowski (Prezes IPE Trading).

Posłuchaj audycji w całości >>