Ta strona korzysta z plików cookie.

„Po raz pierwszy Ukraina pokazuje sobie i światu że jest w stanie wypchnąć Rosję” – dr Małgorzata Bonikowska w programie „Express Biedrzyckiej” [13.09.2022]

13 września 2022
CSM w mediach

Dr Małgorzata Bonikowska pełniła rolę eksperta w Expressie Biedrzyckiej. Ekspertka oceniła, że niedawne sukcesy ofensywy ukraińskiej mogą spowodować „przeformułowanie celów” rosyjskich i zmianę strategii negocjacyjnej, co jednak może być dla społeczeństwa oznaką słabości zwłaszcza w kontekście ostatnich posunięć deputowanych domagających się odsunięcia Putina.

Zdaniem Pani doktor Kreml nie odsłonił jeszcze wszystkich kart, a jego największym atutem pozostaje kwestia energetyczna „Putin czeka na zimę”, jednak podkreśla, że Zachód pozostaje konsekwentny w kwestii zatrzymania rosyjskich dostaw i jest w stanie bez Rosji funkcjonować.

Według ekspertki przez nadszarpnięcie wiarygodności Rosja nawet po unormowaniu stosunków nie będzie już tak intratnym partnerem handlowym, a Moskwa będzie musiała skupić się na handlu azjatyckim, a w szczególności na pożądających syberyjskich surowców Chinach.

Pani prezes skupiła się także na ostatnich posunięciach polskiego rządu w sprawie reparacji, które uważa za bardzo niestosowne w tym momencie.