Ta strona korzysta z plików cookie.

„Myślę, że proces dominacji Chin nad Rosją zaczęła się już jakiś czas temu, w tej relacji nie ma równości”- tak wywiad dla polskiego radia rozpoczęła dr Małgorzata Bonikowska [15.09.2022]

15 września 2022
CSM w mediach

Prezes CSM wystąpiła gościnnie w podcaście „Stan Rzeczy” Polskiego Radia 24. Dyskusja toczyłą się głównie wokół spraw dalekiej i bliskiej Azji.

Początkowo omówiono charakter współpracy Rosji i Chin, który zdaniem Pani Doktor cechuje się wyraźną dominacją Państwa Środka. Rosji w tej relacji zależy na wsparciu politycznym oraz przede wszystkim gospodarczym, jednak to we wsparciu ideologicznym specjalistka doszukuje się największego zagrożenia dla obecnego utrwalonego systemu wartości.

Znawczyni informowała jak Chiny zmieniły swoje podejście i „z fabryki świata” stopniowo przechodzą na autarkię dążąc do coraz większej samowystarczalości.

Później poruszono kwestię ostatniego ataku azerskiego na Armenię i jaką odpowiedzialność ponosi za niego Turcja. Ekspertka zaznaczyła jak ważną rolę w konflikcie ukraińskim odgrywa Turcja jeśli chodzi o zaopatrywanie władz w Kijowie w drony bojowe i blokadę floty rosyjskiej na Morzu Czarnym ,

Podkreśliła przy tym, że Erdogan nie gra wyłącznie do bramki Zachodu i kieruje się przede wszystkim ambicjami mocarstwowymi dążąc, by to przez Turcję przechodziły wszelkie negocjacje pokojowe.
Stambuł wykorzystuje obecny konflikt i nieobecność wojsk rosyjskich by rozprzestrzenić wpływy tureckie na Kaukazie przez wsparcie dla Azerbejdżanu.

Dyskusję zamknęło omówienie ostatniego wystąpienia Ursuli von der Leyen.

Całość podcastu można odsłuchać na stronie polskiego radia.