Panel CSM podczas Europejskiego Forum Gospodarczego w Łodzi

Położenie geograficzne Polski sprawia, że kraj plasuje się jako jedna z kluczowych europejskich gospodarek na trasie współczesnego Jedwabnego Szlaku na drodze do Azji. Ponadto, dzięki ostatnim przyjaznym dla biznesu propozycjom i proaktywnemu podejściu do promowania rozwoju innowacji i technologii, które określone zostały w przemówieniu szefa rządu, polskie firmy mogą czerpać jeszcze więcej ze współpracy z Hongkongiem – mówiła Betty Ho, dyrektor Biura Gospodarczo-Handlowego Hongkongu w Berlinie (HKETO, Berlin), która była jedną z prelegentek panelu Rola Polski w projekcie Jednego Pasa i Jednego Szlaku. Znaczenie Hongkongu jako gospodarczej bramy do Chin”, zorganizowanego przez CSM, THINKTANK oraz HKETO Berlin w ramach tegorocznego Europejskiego Forum Gospodarczego w Łodzi.

W spotkaniu udział wzięli również: Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego, Tadeusz Chomicki, ambasador tytularny oraz Grzegorz Marciniak, partner zarządzający w VMIX Limited. Panel moderowała dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Łódź w najbliższych latach ma szansę zostać bramą Chin do Europy. Zacieśnianiu relacji gospodarczych sprzyja uruchomienie w maju 2013 pierwszego regularnego kontenerowego połączenia kolejowego na linii Łódź-Chengdu. W tym chińskim mieście powstało nawet Regionalne Biuro Województwa Łódzkiego i Miasta Łódź w Chengdu, a także salon, w którym wystawiane są produkty importowane z Polski. Prężnie rozwija się również współpraca akademicka pomiędzy Polską a Chinami. Z kolei Hong Kong rywalizuje z Londynem o rolę finansowego centrum chińskiego projektu Nowego Jedwabnego Szlaku.

Hk6  Hk5

 

Hk1 Hk3

20171017 105512 20171017 101405 resized