Ta strona korzysta z plików cookie.

„Osobny budżet strefy euro będzie skutkował marginalizacją Polski w UE” – dr Bartłomiej Nowak w Polsat News [21.01.2016]

21 stycznia 2016
CSM w mediach

Donald Tusk w Parlamencie Europejskim wspomniał o kolejnych krokach na drodze do unii bankowej i wypełnianiu założeń przyjętych niedawno przez tzw. pięciu prezydentów UE, które mówią m.in. o osobnym budżecie strefy euro. Dla Polski oznacza to ekonomiczną i polityczną marginalizację. Zamiast posługiwać się maksymalnym modelem ekonomicznym, czyli myśleć o euro jako optymalnym obszarze walutowym, powinniśmy zmienić perspektywę i zadać sobie pytanie, jakie są minimalne warunki dla działania unii walutowej. Wtedy okaże się, że euro jest oczywistością – powiedział dr Bartłomiej Nowak, ekspert CSM, w audycji „To był dzień na świecie” na antenie Polsat News.

Problem biedy i rozwarstwienia społecznego na świecie zaczął być ostatnio postrzegany jako jedno z głównych globalnych wyzwań. Warto podkreślić, że nie stało się to wcale po publikacji „Kapitału w XXI wieku” Thomasa Piketty’ego, lecz wcześniej. Zdano sobie też sprawę, że różnice majątkowe to także problem bogatych krajów demokratycznych – dodał dr Nowak.

W dyskusji wziął również udział dr Aleksander Gubrynowicz (Polska Akademia Nauk).

Obejrzyj całą audycję >>