Ta strona korzysta z plików cookie.

„Obecność amerykańska w Polsce, wojskowa, gospodarcza i polityczna dopiero teraz szybko rośnie. Dzieje się to w wyniku wojny, ale też w wyniku trwającego już od dłuższego czasu kryzysu geopolitycznego na wschodzie Europy” – mówi Janusz Reiter, przewodniczący Rady CSM, na łamach portalu naTemat.pl [21.02.2023]

21 lutego 2023
Naszym zdaniem

Warto zdać sobie sprawę, że mamy silną, emocjonalną więź z Ameryką. Ale obecność amerykańska w Polsce i tej części Europy była do niedawna znacznie płytsza niż w krajach zachodniej Europy. Ameryki było więcej w Niemczech, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii – mówi b. ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Janusz Reiter.

Mamy historycznie zapewniony pewien poziom stosunków polsko-amerykańskich. Od tego poziomu są czasami wahania w dół, a czasami w górę, w zależności od sytuacji politycznej. Na ogół tym, co najbardziej wpływa na uwagę poświęcaną w Polsce stosunkom z Ameryką, ale także na uwagę, którą Ameryka poświęca Polsce, są sprawy bezpieczeństwa europejskiego – powiedział Reiter.

Ameryka jest naszym pierwszym partnerem w polityce bezpieczeństwa i traktowana jako gwarant naszego bezpieczeństwa. Co jest prawdą, ale wymaga uzupełnienia, że jest to Ameryka jako mocarstwo przywódcze NATO – dodał.

Czytaj więcej