„Joe Biden mówił do Polaków, jako do dojrzałego narodu, który uczestniczy w kształtowaniu historii” – komentuje wystąpienia Bidena w Warszawie Janusz Reiter, były ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych oraz przewodniczący Rady CSM [21.02.2023]

Trump mówił do narodu, który był ofiarą historii. Joe Biden mówił do Polaków, jako do dojrzałego narodu, który uczestniczy w kształtowaniu historii. Do narodu, który jest częścią społeczności europejskiej, częścią wspólnoty demokratycznej i który ze względu na swoje doświadczenia historyczne wnosi coś ważnego do tej wielkiej batalii, która się toczy o przyszły kształt świata – powiedział Janusz Reiter w rozmowie z Onetem.

Dzisiaj toczy się wielka gra, w której decyduje się, kto po czyjej stronie stanie – mówi b. ambasador. Przy całej sile NATO, wspólnoty atlantyckiej, ona potrzebuje jeszcze więcej partnerów. Biden wie, że siła tego mocarstwa i jego sojuszników nie wystarcza i trzeba szukać poparcia w całym świecie, bo druga strona tego konfliktu też zbiera siły — dodaje Reiter, zwracając uwagę, że adresatem przemówienia była też oczywiście Rosja i Chiny.

Czytaj więcej