Ta strona korzysta z plików cookie.

„Kluczową kwestią jest zrozumienie, jak będzie wyglądać architektura bezpieczeństwa Europy” – dr Małgorzata Bonikowska na antenie TVP World [10.07.2023]

10 lipca 2023
CSM w mediach

Jest to bardzo ważny moment, aby zbudować porozumienie na przyszłość, ponieważ Ukraina miała gwarancje, które nie zostały dotrzymane. Porozumienie Budapesztańskie zostało podpisane w 1994 r. przez Rosję, Wielką Brytanię i USA w celu zagwarantowania terytorium i integralności Ukrainy, jeśli zrezygnuje ona z broni jądrowej. Jednak mimo tego porozumienia Ukraina została zaatakowana – mówiła dr Bonikowska w programie „Morning World Today”.

Dlatego Ukraina pragnie gwarancji, które są kluczowe dla narodu ukraińskiego. Chociaż członkostwo w NATO może nie być obecnie możliwe, kluczową kwestią jest zrozumienie, jak będzie wyglądać architektura bezpieczeństwa Europy, w tym Ukrainy. W praktyce Ukraina jest już ściśle związana z NATO, ponieważ kraje NATO były zaangażowane w konflikt i zapewniły pomoc wojskową, broń i wkład finansowy w celu wsparcia Ukrainy. Ukraina chce mieć jasne zrozumienie swojej pozycji i tego, jakie gwarancje może uzyskać w przyszłości – dodała.

https://www.youtube.com/watch?v=_u-VRzowBJE&ab_channel=TVPWorld