Ta strona korzysta z plików cookie.

Dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, w politycznym podsumowaniu tygodnia, komentując raport o stanie praworządności w Unii Europejskiej na antenie radia TOK FM [07.07.2023]

7 lipca 2023
CSM w mediach

Komisja Europejska wykonuje swoje traktatowe obowiązki, sprawdza, co się dzieje we wszystkich państwach członkowskich w imieniu wszystkich państw członkowskich, czyli tak naprawdę pilnuje pewnego rodzaju porządku w Unii. W praktyce, jej zadaniem jest utrzymanie porządku oraz nadzór nad przestrzeganiem wartości, które stanowią fundamenty Unii Europejskiej, szczególnie w kontekście artykułu 2 traktatu – mówiła dr Bonikowska w rozmowie z Maciejem Zakrockim.

W przypadku Polski, niektóre rzeczy, takie jak kwestia wymiaru sprawiedliwości, zwłaszcza rozdzielenie Prokuratorii Generalnej od ministerstwa oraz różne wątki dotyczące Trybunału Konstytucyjnego oraz orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które nie jest uznawane, zdają się nie zmieniać. To powtarza się, ale to, co mnie najbardziej martwi, to wzrost korupcji, ponieważ wcześniej byliśmy w stanie skutecznie się jej przeciwdziałać – dodaje.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji!