Dyskusja:: Dlaczego CDU wspiera projekt…

10 marca 2009 roku odbyło się spotkanie z udziałem pana dr. Stephana Eisela, posła niemieckiego Bundestagu z ramienia CDU, pt. Dlaczego CDU wspiera projekt „Widoczny znak przeciw ucieczce i wypędzeniom” -Wojna, wypędzenie/przesiedlenie i pojednanie w stosunkach polsko-niemieckich, zorganizowane przez Centrum Stosunków Międzynarodowych i Fundacja Konrada Adenauera.

Wykład skomentował dr Kazimierz Wóycicki, Centrum Stosunków Międzynarodowych, a dyskusję poprowadził dr Waldemar Czachur, Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Centrum przeciw wypędzeniom i Erika Steinach ponownie zdominowały agendę polsko-niemieckiego dialogu. I znów Niemcy nie potrafili zrozumieć Polaków i polskich zabiegów polityczno-dyplomatycznych, a Polacy bezradności Niemców. Decyzja Związku Wypędzonych o rezygnacji z nominowania swojej szefowej do rady fundacji „Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie” została w Polsce przyjęta z radością, choć dyskusja o sensie i koncepcji Centrum dokumentacji i informacji o wypędzeniach jest ciągle żywa. Polacy obawiają się, że w ten sposób Niemcy piszą na nowo swoją historię i nie uwzględniają historycznego kontekstu.

Dr Stephan Eisel jest posłem w niemieckim Bundestagu z ramienia CDU, członkiem komisji Unii Europejskiej oraz mediów i kultury. Wieloletni pracownik w funkcjach kierowniczych Fundacji Konrada Adenauera.