Ta strona korzysta z plików cookie.

Debata „Migranci ekonomiczni w Polsce: fakty i mity”

23 czerwca 2020
RELACJE KALENDARZ

Centrum Stosunków Międzynarodowych oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zapraszają na debatę on-line „Migranci ekonomiczni w Polsce: fakty i mity”, która odbędzie się 2 lipca 2020 r. o godz. 9.00. Streaming spotkania będzie dostępny na profilach Facebook: @komisjaeuropejska oraz @CIR.CSM.

W debacie udział wezmą reprezentanci środowiska przedsiębiorców, zwłaszcza firm zatrudniających pracowników zagranicznych, administracji centralnej i samorządowej oraz mediów.

We wrześniu tego roku rusza „konferencja europejska” mająca inspirować dyskusję obywateli państw członkowskich na tematy ważne dla UE i jej mieszkańców. Jednym z takich tematów jest migracja. Polska to jeden z krajów unijnych, które wyrażają się sceptycznie o obecnej polityce migracyjnej UE i są przeciwne przyjmowaniu imigrantów. Jednocześnie nasz kraj wydaje najwięcej wśród państw UE27 pozwoleń na pracę dla cudzoziemców (ok 450 tys. w 2019 r.). Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w 2018 r. najwięcej zezwoleń na pracę wydano Ukraińcom (238 334). Ponad 19 tys. zezwoleń otrzymali Nepalczycy (19 912) oraz Białorusini (19 233).

Podczas debaty porozmawiamy m.in. o:

  • sytuacji migrantów ekonomicznych w Polsce i innych krajach UE
  • zatrudnianiu cudzoziemców w polskich firmach i instytucjach oraz procedurach z tym związanych i procesie wizowym

Naszym celem jest debata liderów administracji i biznesu o strategicznych założeniach polskiej polityki dotyczącej migracji ekonomicznej do Polski na najbliższe lata oraz wypracowanie rekomendacji do wykorzystania przez polską administrację i instytucje UE w planowaniu i realizacji długofalowej polityki imigracyjnej.

Zapraszamy w czwartek, 2 lipca o godz. 9:00 na profile Facebook @komisjaeuropejska i @CIR.CSM.