Ta strona korzysta z plików cookie.

„Broń jądrowa służy uzyskiwaniu przewagi w światowej polityce” – dr Małgorzata Bonikowska w radiowej Trójce [30.03.2016]

30 marca 2016
CSM w mediach

Świat jest dziś znacznie mniej bezpieczny, niż wydawało się to – szczególnie z perspektywy Zachodu – w latach 90. XX wieku. Jeszcze w ubiegłej dekadzie Europa nie została poważnie dotknięta problemem terroryzmu, lecz obecnie się to zmieniło. Samo zjawisko jest na Starym Kontynencie dobrze znane, ale ugrupowania terrorystyczne są dziś najlepiej zorganizowane i finansowane w historii, co rodzi nowe wyzwania w dziedzinie bezpieczeństwa. Uwaga społeczności międzynarodowej powinna koncentrować się m.in. na tym, by nie dopuścić do wykorzystania przez terrorystów materiałów jądrowych – oceniła dr Małgorzata Bonikowska, Prezes CSM, w audycji „Trzecia strona świata” na antenie radiowej Trójki.

Bardzo trudno wypracować wielostronne porozumienia dotyczące statusu broni nuklearnej, ponieważ każde mocarstwo atomowe traktuje tę kwestię jako instrument uzyskiwania przewagi w światowej polityce. Przykład stanowi Rosja, której pozycja w globalnym układzie jest nierozerwalnie związania z posiadaniem arsenału jądrowego – dodała dr Bonikowska.

Posłuchaj całej audycji >>