Rok 2015 okazał się rokiem wielkiej zmiany w niemieckiej energetyce. Przełom dotyczył nie tylko udziału energii z odnawialnych źródeł (OZE) w sektorze elektroenergetycznym, lecz także wynikał z osiągnięć technologicznych i zmian w systemie wsparcia. W 2015 roku podjęto też decyzję o powolnym wyłączaniu najstarszych elektrowni węglowych. Jakie są przyczyny tej zmiany, jakie są jej skutki? Na ile możliwa jest wreszcie całkowita dekarbonizacja niemieckiej energetyki, szczególnie wobec rozstrzygnięć Szczytu Klimatycznego COP-21 w Paryżu? – pisze dr Andrzej Ancygier w 61. wydaniu Biuletynu Niemieckiego pt. „Dekarbonizacja po niemiecku”.
W numerze znalazło się również kalendarium najważniejszych wydarzeń dotyczących Niemiec w okresie 1 grudnia 2015 r. – 11 stycznia 2016 r.
Biuletyn Niemiecki jest wydawany od 2009 r. wspólnie przez Centrum Stosunków Międzynarodowych oraz Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Na jego łamach publikowane są co miesiąc analizy dotyczące bieżącej sytuacji politycznej, gospodarczej, społecznej i kulturowej w Niemczech wraz z kalendarium najnowszych wydarzeń na niemieckiej scenie politycznej.
Zapraszamy do lektury 61. wydania Biuletynu Niemieckiego:
{phocadownload view=file|id=762|target=s}