Polska jest jednym z inicjatorów Nagród dla Innowacji w Polityce (Innovation in Politics Awards), dzięki którym każdego roku będą wyróżniani kreatywni i odważni politycy w całej Europie. O przyznaniu nagród decyduje jury złożone z 1000 Europejczyków. Podczas uroczystej Gali w Wiedniu, która odbyła się 6 grudnia, wyłoniono ośmiu zwycięzców pierwszej edycji. Wśród laureatów znalazł się Piotr Kowalski z Łodzi reprezentujący projekt Wideotłumacz.pl skierowany do osób niesłyszących. Projekt otrzymał nagrodę w kategorii Styl Życia. Osiem projektów z Polski oraz osiem reprezentujących je osób znalazło się gronie finalistów. Z Polski do nagrody zgłoszonych zostało aż 55 projektów.
Przyznano następujące nagrody:
1. Calliope Mini, Niemcy – kategoria Dobrobyt
2. Kierunek – zero śmieci, Włochy – kategoria Społeczność lokalna
3. Projekt pilotażowy mający na celu rozwój mobilności dla stażystów w Europie, Francja – kategoria Miejsce Pracy
4. Projekt integracyjny – Kistlerhofstrasse, Niemcy – kategoria Prawa Człowieka
5. Przełamując segregację, Szwecja – kategoria Cywilizacja
6. R-URNAB, Francja – kategoria Ekologia
7. Wideotłumacz, Polska – kategoria Jakość Życia
8. Współpraca i przejrzystość, Francja – kategoria Demokracja
Projekty zostały wybrane przez jury składające się z ponad tysiąca obywateli ze wszystkich krajów europejskich. Wśród jurorów znalazło się 63 Polaków. „Jesteśmy dumni, że polski projekt otrzymał nagrodę. Konkurecja była ogromna, prawie 600 projektów z całej Europy, 80 finalistów. Osiem polskich projektów trafiło do finału, co również jest wyjątkowym wynikiem.”, powiedziała Julia Kozak, Country Representative Poland.
Wśród polskich finalistów, poza zwycięzcą, znaleźli się przedstawiciele następujących projektów:
• Akademia Kultury, Teresa Kot, Wójt Gminy Jastków
• Jak wytypować najlepszy teren pod inwestycje – „Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej – S3 Jawor”, Emilian Bera, Burmistrz Miasta Jawor
• Otwarty Gdańsk, Paweł Adamowicz, Prezydent miasta Gdańsk
• Programy miejskie jako podstawa do poprawy jakości życia mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, Beata Klimek, Prezydent miasta Ostrów Wielkopolski
• Szkoła Muzyczna na wsi, Elżbieta Wróbel – Wójt Gminy Niwiska
• Wprowadzenie inteligentnego miasta (smart city): zaangażowanie obywateli, Tadeusz Ferenc, Prezydent miasta Rzeszów
• Zintegrowana edukacja ekologiczna w Słupsku, Rober Biedroń, Prezydent miasta Słupsk
589 projektów politycznych z całej Europy zostało nominowanych w ośmiu kategoriach: cywilizacja, demokracja, praca, dobrobyt, jakość życia, prawa człowieka, społeczność i ekologia. Nagrody za innowacyjność w polityce są przyznawane przez Instytut Innowacji w Polityce za pracę polityczną, która poprawia życie wszystkich Europejczyków. Jego misją jest poprawa polityki w Europie poprzez uznanie i wspieranie polityków w Europie, którzy mają odwagę, aby odkrywać nowe obszary, są twórczy i osiągają wyniki – niezależnie od działań partyjnych i poziomu regionalnego. Nagrody „Innowacja w polityce” wyróżniają ich innowacyjną pracę, pokazując ją jako przykład najlepszych praktyk dla innych Europejczyków. Nagrodę wspiera w ramach partnerstwa kilka renomowanych think tanków i fundacji w Europie: Act.Now w Wiedniu, Das Progressive Zentrum w Berlinie, Dublin City University, Bułgarska Szkoła Polityki, EuropaNova w Paryżu, Europejskie Forum Alpbach, Stowarzyszenie 61, THINKTANK, Szkoła Liderów, Fundacja Wspomagania Wsi, Aśoka.
Więcej informacji o projekcie tutaj.
Galeria zdjęć dostępna jest tutaj.