Unia Europejska, do której wstąpiła w 2004 roku Polska, nie jest już Unią znaną z dzisiejszych czasów. W ciągu ostatniej dekady projekt integracyjny został osłabiony przez trzy kryzysy: konstytucyjny z 2005 roku, z którym wiąże się kryzys przywództwa i wizji w UE, gospodarczy i strefy euro, zapoczątkowany w 2008 roku, oraz kryzys bezpieczeństwa, czyli destabilizację europejskiego sąsiedztwa w wyniku agresji Rosji na Ukrainę w 2014 roku i niekontrolowanego napływu uchodźców. Wszystko to doprowadziło do wzrostu nastrojów nacjonalistycznych na kontynencie – powiedział prof. Bogdan Góralczyk podczas dyskusji CSM i ośrodka THINKTANK poświęconej przyszłości Europy.
Kluczową kwestią jest obecnie szybkie rozwiązanie kryzysu migracyjnego. W przeciwnym razie nacjonalistyczni i populistyczni politycy będą dochodzić do władzy w kolejnych państwach UE, a procesy dezintegracyjne w Europie jeszcze się pogłębią – dodał prof. Góralczyk. Warto zauwazyć, że zmienia się społeczne postrzeganie skrajnie prawicowych partii. W przypadku takich sił, jak np. Front Narodowy we Francji, mało kto używa już stwierdzenia „radykalne ugrupowanie”. Popularność tego typu stronnictw nie wynika jednak z ich programu, lecz z okoliczności zewnętrznych – słabości europejskich i krajowych struktur, nie radzących sobie z narastającymi wyzwaniami – zauważył dr hab. Wojciech Gagatek.
Unia Europejska w obecnym kształcie nie utrzyma swej politycznej i ekonomicznej pozycji w światowym układzie sił, coraz bardziej zdominowanym przez kraje Azji. Dlatego takie projekty, jak np. TTIP, należy postrzegać przez pryzmat konsolidacji sił Zachodu, „wielkiej strategii” UE i USA. Ma to dziś istotniejsze znaczenie, niż konkretne postanowienia gospodarcze wynikające z danej umowy – podkreślił dr Kamil Zajączkowski.
Punktem odniesienia dla debaty była książka „European Union on the global scene: United or irrelevant?” pod red. prof. Bogdana Góralczyka, wydana w tym roku we współpracy z Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie prowadziła dr Małgorzata Bonikowska, Prezes CSM i ośrodka THINKTANK.
Czytaj więcej na temat książki >>
Zapraszamy do lektury relacji z debaty:
{phocadownload view=file|id=783|target=s}