Stabilizacja w Arabii Saudyjskiej jest cenna dla regionu a zmiany powinny być dokonywane bez naruszania stabilności tego kraju, gdyż na Bliskim Wschodzie jest zbyt dużo punktów zapalnych – powiedział Krzysztof Płomiński, b. ambasador w Iraku (1990 – 1996) i Arabii Saudyjskiej (2000 – 2004) podczas rozmowy z cyklu Kawa z ambasadorem, zorganizowanej przez Centrum Stosunków Międzynarodowych, National Geographic Traveler Polska, THINKTANK oraz Weco-Travel.
Spotkanie odbyło się w formacie online 12 kwietnia 2022 r. i moderowała je dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Saudyjski program rozwoju zakłada, że ropa będzie istotnym komponentem paliw jeszcze przez dłuższy czas, ale mimo wszystko to już okres schylkowy. Ropa będzie zastępować jeszcze gorsze paliwa zastępcze i będzie wykorzystana do odejscia do inwestycji mających zakończyć zależność tego kraju od paliw kopalnych. Dlatego w zielone technologoe inwestuje się częśc dochodów z prywatyzcji Aramco. Arabia Saudyjska posiada również bogate złoża gazu, są one jednak w niewielkim stopniu wykorzystane. Trzeci element transformacji to wykorzystanie rud żelaza, złota, miedzi, cynku, boksytów. Dochody z inwestycji – skala 1000 mld USD – mają finansować restrukturyzację gospodarki. Kolejny element zmian to modernizacja spoleczenstwa. Niewykorzystany potencjał Arabii Saudyjskiej to kobiety, które – co warto wiedzieć, są lepiej wykształcone od mężczyzn. Teraz jednak zachodzą i pod tym względem zmiany. Następuje także restrukturyzacja zatrudnienia, co oznacza mniejszy udział cudzoziemców na rynku pracy.
Ooło 80% eksportu saudyjskiego idzie do Azji i Chin, to perspektywiczny kierunek dla tego kraju. Chińczycy mają kompleksowy program wspólpracy, wzajemne inwestycje, system bezpieczenstwa regionalnego z udzialem Iranu. Pekin chce współpracować w obszarze badań kosmicznych, sztucznej inteligencji, wysokich technologii, produkcji wodoru – Saudi Aramco ma pod tym względem duże możłiwości.
LINK do rozmowy: Kawa z ambasadorem: Arabia Saudyjska i Zatoka