Film dokumentalny Od zmierzchu do świtu (50 minut) opowiada o długiej i wyboistej drodze krajów Europy Wschodniej i Środkowej do wyzwolenia się spod dominacji sowieckiej. Przedstawia miejsca, które w milczeniu „były świadkami” przełomowych wydarzeń w historii naszego regionu. Plac Bema w Budapeszcie, na którym w 1956 roku 200 tysięcy węgierskich studentów protestowało przeciwko sowieckiej władzy, co zakończyło się sowiecką inwazją. Mur Berliński, dzielący ideologicznie Berlin od 1961 do 1989 roku. Stocznia Gdańska ze słynną Bramą nr 2, symbolem walki z komunizmem, gdzie w 1980 roku Lech Wałęsa stanął, by ogłosić powstanie Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych „Solidarność”. Mur Johna Lennona w Pradze, pokryty antyrządowym graffiti, w 1988 roku źródło irytacji władz komunistycznych i platforma wolnej ekspresji w czasach sowieckich. Bałtycki Łańcuch, rozciągający się od ówczesnej sowieckiej republiki Estonii, poprzez Łotwę aż do Litwy, utworzony w 1989 roku przez prawie 2 miliony ludzi, domagających się wolności.

Produkcja filmu została sfinansowana przez Unię Europejską. Celem projektu jest podniesienie świadomości obywateli Europy, zwłaszcza młodych ludzi, na temat długotrwałej i nierównej walki narodów Europy Wschodniej i Środkowej z reżimem totalitarnym. Wraz z inwazją Rosji na Ukrainę, film nabrał nowego znaczenia.

Film został wyprodukowany przez Centrum Stosunków Międzynarodowych (Polska) we współpracy z Central European Heritage (Węgry), Metropolitan University Prague (Czechy) i Publica – Civic Resilience Center ( Litwa).