Wybory w Wielkiej Brytanii zostały zwyciężone przez Torysów - zgodnie z przypuszczeniami. Konserwatystom nie udało się jednak zdobyć 326 miejsc w Izbie Gmin, potrzebnych do sfromowania samodzielnego rządu. Partii Theres'y May zabrakło 8 mandatów do upragnionego rezultatu. Stąd koneiczny będzie rząd koalicyjny z DUP- prawicową, pro-Brexitową partią z Północnej Irlandii. Drugi wynik uzyskała Partia Pracy, pod dowództwem mocno lewicowego Jeremy'ego Corbyn'a - 261 mandatów. Theresa May ogłosiła przyspieszone wybory w tym roku ze względu na "wyjątkową" sytuację po referedum 23 czerwca 2016 roku, gdy Brytyjczycy zdecydowali się opuścić UE.

Więcej

Dzisiaj oficjalnie potwierdzono akcesję Czarnogóry do Paktu Północnoatlantyckiego. Podgorica ostatecznie przypieczętowała swoje długoletnie starania o członkostwo. Czarnogóra stała się 29 członkiem NATO. Do Paktu nie przystąpiło żadne państwo od dekady - Czarnogóra 5 czerwca zamknęła ten okres. Jest to istotny strategiczny ruch Paktu, który pozwala rozszerzyć jego wpływy na Bałkanach - regionu wciąż znajdującego się w obszarze zainteresowań Kremla

Więcej

Waszyngton potwierdził implementację zbrojeniowego kontraktu z Arabią Saudyjską, którego wartość ma wynosić 1.4 miliardów USD. USA ma sprzedać Arabii Saudyjskiej wyposażenie i ćwiczenia militarne. Kontrakt został podpisany przez 45-ego Prezydenta Stanów, Donalda Trumpa, podczas jego wizyty w Rijadzie 20-ego maja, w trakcie jego pierwszej zagranicznej podróży po objęciu urzędu. Waszyngtońscy ustawodawcy mają jeszcze 30 dni, aby zablokować wejście w życie kontraktu, niemniej jednak decyjza Departamentu Stanu jest istotnym krokiem w kierunku realizacji rekordowej transakcji pomiędzy dwoma sojusznikami. Administracja USA i Arabii Saudyjskiej zapowiedziały ponadto, iż jest to dopiero "początek" serii wielkich kontraktów zbrojeniowych pomiędzy nimi. Media donosiły o umowach, rozważanych w dalszej perspektywie, mających wartość 350 miliardów USD. 

Więcej

Arabia Saudyjska, Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jemen i Egipt oskarżają Katar o wspieranie Iranu i islamskich grup terrorystycznych. W takiej atmosferze dyplomatom katarskim doręczone zostały nakazy opuszczenia danych państw, co równa się zerwaniu stosunków dyplomatycznych. Katar uważa oskarżenia za bezpodstawne, podczas gdy USA wzywają do rozmów i współpracy nad rozwiązaniem problemu. Sekretarz Stanu Rex Tillerson powiedział w Sydeny że „jeśli jest jakaś rola którą możemy [Stany Zjednoczone] odegrać w pomocy tym państwom, uważamy że Rada Współpracy Zatoki powinna pozostać zjednoczona”.

Więcej

Podczas konferencji prasowej w Białym Domu Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone przestaną egzekwować postanowienia traktatu klimatycznego podpisanego zaledwie 1,5 roku temu w Paryżu. Motywował swoją decyzję troską o amerykańskich pracowników, którzy według prezydenta cierpią przez ograniczenia nałożone porozumieniem. Określił je jako „zbyt kosztowne” dla Ameryki. Porozumienie zostało podpisane w grudniu 2015 roku przez 195 państw w celu utrzymania wzrostu średniej temperatury światowej poniżej 2 stopni Celsjusza do roku 2100. Wymagało ratyfikacji ze strony co najmniej 55 państw, które łącznie wytarzają 55 proc. globalnych zanieczyszczeń. Decyzja prezydenta Trumpa wywołała burzę medialną na całym świecie. Potępiło ją wielu przedstawicieli biznesu, polityki i aktywistów społecznych, między innymi Elon Musk, który w geście protestu zrezygnował z bycia doradcą prezydenta

Więcej

Departament Obrony USA ogłosił budżet na rok 2018 dla European Reassurance Initiative – funduszu finansującego amerykańskie działania obronne w Europie Środkowowschodniej. Nowy budżet wyniesie 4,8 mld dolarów, co stanowi wzrost o 1,4 mld dolarów w porównaniu do roku poprzedniego. Fundusz powstał za prezydentury Baracka Obamy w roku 2014 jako reakcja na działania Rosji we wschodniej Ukrainie. 150 mln dolarów zostanie przeznaczone na reformy armii i systemu obrony na Ukrainie.

Więcej

Przyczyną odwołania wizyty jest wzrost napięcia pomiędzy Holandią, a Turcją. Premier Danii, Lars Lokke Rassmusen wyraził solidarność z Holandią. Cały konflikt zapoczątkowała sytuacja, w której tureckie władze zaproponowały, aby zorganizować w Holandii wiece dla tureckiej mniejszości przed zbliżającymi się wyborami. Władze Holandii nie wyraziły zgody na polityczną agitację. Konflikt zaostrzyła sytuacja, w której Holandia nie udzieliła zgody na lądowanie samolotu z szefem tureckiego MSZ w Rotterdamie. Tymczasowo wstrzymano wszelkie stosunki dyplomatyczne pomiędzy Holandią, a Turcją.

Więcej

W poniedziałek doszło do wystrzelenia czterech rakiet przez Koreę Północną. Trzy z nich wpadły do morza na terenie wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii. Jak na razie nic nie wiadomo o rodzaju wystrzelonych rakiet. Sztab generalny południowokoreańskich sił zbrojnych, twierdzi iż rakiety zostały wystrzelone ze stacji satelitarnej Seohane w prowincji Pjongan Północny. Wystrzelone rakiety nie spowodowały żadnych strat. W celu zapewnienia bezpieczeństwa w regionie, siły USA ściśle współpracują z Koreą Południową oraz Japonią.

Więcej

Ministrowie państw Unii Europejskiej zatwierdzili porozumienie o zniesieniu wiz dla obywateli Gruzji. Rozporządzenie wejdzie w życie 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Komisja Europejska wiosną 2016 roku uznała, że Gruzja spełnia wszelkie warunki do tego, aby obowiązek wizowy został zniesiony. Jednak ze względu na obawy przed wzrostem imigracji, decyzja została wstrzymana.                                                                                                                                                                                                              

Więcej

Unia Europejska zdecydowała się przedłużyć sankcję nałożone na Białoruś do 28 lutego 2018 roku. Restrykcje obejmują embargo na broń oraz zakaz wjazdu na teren Unii dla czterech osób, które są podejrzane o prześladowanie polityków opozycji. 15 lutego 2016 roku, Rada stwierdziła, iż polityka wobec Białorusi głównie będzie zależeć od działań tego państwa na rzecz przestrzegania podstawowych praw człowieka, oraz praworządności państwa. Po raz pierwszy sankcję na Białoruś naniesiono w 2004 roku.

Więcej

PARTNERZY