Ta strona korzysta z plików cookie.

„Zachód powinien próbować wczuć się w sytuację w Polsce” – dr Małgorzata Bonikowska dla szwajcarskiego radia SRF [15.11.2017]

15 listopada 2017
CSM w mediach

Zachód musi próbować jeśli nie zrozumieć, to przynajmniej wczuć się w sytuację w Polsce. Stosunek obecnego rządu do konstytucji, sądów czy wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ma w jakiejś mierze źródło w historii. Polacy żyli przez długi czas pod obcym panowaniem, przepisy i wytyczne pochodziły od zaborców, a potem z Moskwy. To miało wpływ na mentalność ludzi, którzy nauczyli się, że przestrzeganie prawa może być też złe. Dlatego część z nich pyta o intencje Unii Europejskiej i naszych zachodnich partnerów. Jeśli w ich mniemaniu nie są dobre dla Polski, uważają że trzeba robić swoje. Obecny rząd ma odmienne spojrzenie na wiele spraw niż kraje starej Unii, jednak dialog z Polską jest niezbędny, aby dawać poczucie dobrych intencji wszystkich stron.

Inaczej nie utrzymamy jedności UE. Rosnące napięcie w tych relacjach to trudna sytuacja także dla Polski, która popada w coraz większą izolację – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska,prezes CSM, w wywiadzie dla szwajcarskiego Radia SRF.

Cała rozmowa dostępna jest tutaj.