Ta strona korzysta z plików cookie.

„Nie ma przymusu bycia członkiem Unii Europejskiej, co pokazał Brexit. Jednak skoro w niej jesteśmy to obowiązują nas takie same zasady, jak pozostałe kraje tej organizacji” – powiedziała dr Bonikowska w wywiadzie na łamach „Faktu” [06.09.2021]

6 września 2021
CSM w mediach

Nie ma obowiązku korzystania z funduszu odbudowy. To jest możliwość, ale nie obowiązek. Ale nie ma też przymusu bycia członkiem Unii Europejskiej, co pokazał brexit. Jednak skoro w niej jesteśmy to obowiązują nas takie same zasady, jak pozostałe kraje tej organizacji – mówi w rozmowie z „Faktem” dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM.

Bruksela nie szantażuje rządu Polski, ale daje do zrozumienia, że istnieje pewna sprzeczność w zachowaniu polskich władz. Z jednej strony rząd wyraża chęć i nadzieję uzyskania oraz wydania środków unijnych, (…). A z drugiej nie chce podporządkować się porządkowi prawnemu Unii Europejskiej jako organizacji suwerennych państw – wskazała prezes CSM. Jeśli Trybunał Konstytucyjny stwierdziłby, że nasze prawo jest nadrzędne wobec prawa unijnego, to de facto ten wyrok naruszałby to, co podpisaliśmy w traktacie akcesyjnym – powiedziała na łamach „Faktu” o wyroku dotyczącym zgodności z Konstytucją Polski niektórych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej.

Czytaj więcej