Ta strona korzysta z plików cookie.

„Wzrasta znaczenie rządów państw wobec instytucji UE” – dr Małgorzata Bonikowska w Radiu TOK FM [8.02.2016]

8 lutego 2016
CSM w mediach

Komisja Europejska nie jest instytucją, która działa w oderwaniu od państw członkowskich UE. Szczególnie widać to w ostatnich latach, ponieważ w Unii następuje ważna zmiana – rola i znaczenie Komisji Europejskiej zaczynają ustępować roli i znaczeniu Rady Europejskiej, w której skład wchodzą szefowie rządów. Wzmacnia to pozycję państw członkowskich w instytucjach UE. Komisja pełni funkcję zarządczą, ale nie podejmuje najważniejszych decyzji o sprawach Unii. Stoi jednak niezmiennie na straży przestrzegania prawa wspólnotowego przez wszystkie kraje – oceniła dr Małgorzata Bonikowska, Prezes CSM, w audycji „EKG” na antenie Radia TOK FM.

Polska nie powinna akcentować odmiennych stanowisk w relacjach z instytucjami Unii, lecz raczej starać się maksymalnie efektywnie wykorzystywać swój udział w Komisji i pozostałych europejskich strukturach – dodała dr Bonikowska.

W dyskusji wzięli także udział dr Andrzej Arendarski (Prezes Krajowej Izby Gospodarczej) i Ignacy Morawski (główny ekonomista BIZ Bank).

Posłuchaj całej audycji >>