Ta strona korzysta z plików cookie.

„Wyjście Grecji ze strefy euro stworzyłoby groźny precedens” – dr Małgorzata Bonikowska w rozmowie z portalem Onet.pl [2.07.2015]

2 lipca 2015
CSM w mediach

Wyjście Grecji ze strefy euro byłoby bardzo kosztowne dla całej Europy. Jego skutki, w sensie finansowym, odczuliby wszyscy członkowie Eurolandu, a także – w mniejszym stopniu – pozostałe państwa Unii Europejskiej. Wierzyciele Aten, czyli kraje członkowskie strefy euro, straciliby pożyczone Grecji pieniądze, co z kolei obciążyłoby obywateli tych państw. Doszłoby do precedensu w historii Unii, który musiałby doczekać się prawnego uregulowania. Trzeba by opracować i wdrożyć pewną „procedurę wyjścia”, a kraje strefy euro, w tym Grecja, musiałyby ją przyjąć – stwierdziła dr Małgorzata Bonikowska, Prezes CSM, w rozmowie z portalem Onet.pl.

Każdy precedens otwiera nową niebezpieczną drogę, którą mogą pójść inni. Jeśli władzę w Hiszpanii, Portugalii, czy Włoszech przejmą formacje skrajne, nie można wykluczyć, że zachowają się tak samo nieprzewidywalnie, jak obecnie SYRIZA – dodała dr Bonikowska.

Pełna wersja rozmowy na łamach portalu Onet.pl >>