„Wojna wciąż trwa, co utrudnia pełnowymiarową odbudowę Ukrainy. Jednak zanim nadejdzie ten moment, nasi kluczowi partnerzy strategiczni na Zachodzie, zwłaszcza G7, chcą zmobilizować zasoby i stworzyć bardziej rozbudowany mechanizm finansowej pomocy dla odbudowy” – dr Malgorzata Bonikowska w programie na antenie TVP World [22.06.2023]

Obecnie jesteśmy w fazie, gdzie trwają prace rekonstrukcyjne, skupiające się na podstawowych elementach, takich jak drogi i budynki na terenach zniszczonych. Jednak w przyszłości konieczne będzie ogromne zaangażowanie, podobne do drugiego Planu Marshalla, aby odbudować miasta, drogi, lotniska i infrastrukturę krytyczną na całym obszarze Ukrainy, obejmując wszystkie dotknięte obszary. Celem jest przygotowanie niezbędnych mechanizmów, wdrożenie środków przejrzystości i ustanowienie instytucjonalnego ramienia w oczekiwaniu na ten moment – powiedziała dr Bonikowska w programie Morning World Today.

Uczestnictwo Polski w tej konferencji jest wynikiem strategicznych przesłanek, ponieważ dążymy do zostania częścią mechanizmów utworzonych przez G7. Obecnie Polska nie jest jeszcze ich częścią, ale aktywnie się przygotowujemy. Nasz rząd pracuje nad mobilizacją instytucjonalnych ram i przekonywaniem firm, aby zaangażowały się w Ukrainę w tym kluczowym czasie – dodała.